Táto karta sa dá vytiahnuť iba raz. Povedali analytici na margo toho, čo sa v posledných dňoch udialo. Narážali na zmrazenie devízových rezerv ruskej centrálnej banky a odpojenie ruských bánk od Swiftu.

Peniaze boli použité iba zbraň. Rusku bol odobratý prístup k jeho devízam, čo je bezprecedentný krok k jednej z 20 najväčších ekonomík sveta. A bude to mať následky, tvrdí ekonóm Credit Suisse Zoltan Pozsar.

Hlavným dôvodom je, že každá krajina si odteraz dá veľký pozor, kde bude svoje peniaze držať. Platí to najmä pre Čínu, ktorá sa bude snažiť spraviť všetko pre to, aby svoje mohutné devízové rezervy nedržala v rizikových aktívach. Jednoducho, aby sa jej nestalo to, čo sa stalo Rusku – že svet ju odstrihne od jej peňazí.

Toto uvedomenie zatrasie všetkými krajinami a centrálnymi bankami, ktoré neuznávajú súčasný svetový poriadok. Prístup k Rusku je pre ne varovaním, že toto isté čaká aj ich, pokiaľ sa voči nim postavia západné vlády.

Jedným z následkov bude, že americký dolár, ktorý momentálne stojí za 60 percentami globálnych devízových rezerv bude strácať svoju pozíciu. Miesto neho začnú krajiny preferovať zlato držané v domácich rezervách.

V prípade potreby Rusko naviaže rubeľ na zlato. Má ho hodne - jeho hodnota je väčšia ako 120 miliárd dolárov, čo je viac ako hodnota amerických aktív. Dominancia dolára tak podľa Pozsara pomaly končí.

Má to však jeden háčik – Pozsar sa mýli.

Ruský zlatý príbeh

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa