Zadarmo, aj cez mobil a nonstop. Klienti niektorých bánk na Slovensku už od februára minulého roka využívajú takzvané okamžité platby. Umožňujú previesť peniaze kedykoľvek počas dňa do pár sekúnd. Začiatkom roka 2022 bolo len 11 percent všetkých eurových prevodov eurách v EÚ okamžitých.

Za prvé tri mesiace ich využívania len Slováci zrealizovali 5,5 milióna takýchto platieb. Toto číslo by sa už o pár mesiacov mohlo viacnásobne zvýšiť nielen na Slovensku, ale aj v rámci celej Európskej únie. Brusel chce totiž zaviesť novinky, ktoré trh ešte viac spružnia.

Brusel chystá novinky

Od septembra tohto roka chce Brusel zvýšiť ich využívanie cez nové európske nariadenie, ktoré prechádza pripomienkovým konaním. Cieľom Európskej komisie je zaistiť, aby boli okamžité platby v eurách dostupné, bezpečné a bez prekážok spracovávané v rámci všetkých štátov Európskej únie i v krajinách Európskeho hospodárskeho priestoru.

Eurokomisárka pre finančné služby, finančnú stabilitu a kapitálové trhy Mairead McGuinnessová v tejto súvislosti uviedla, že v súčasnosti sa takmer deväť z desiatich prevodov v eurách stále spracováva ako tradičné prevody. „Neexistuje dôvod, prečo by občania a podniky v EÚ nemohli okamžite posielať a prijímať peniaze, technológia to umožňuje od roku 2017," dodala.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa