Americké akcie sa zotavili o takmer 15 percent od októbra minulého roka, keď gradoval ich celoročný pád. Index S&P 500 sa v minulom týždni prepracoval k najlepšiemu výsledku od novembra minulého roka a druhému víťaznému týždňu v rade, keďže investori stavili na to, že inflácia sa v roku 2023 zníži. Na trhu určite existujú významné investičné príležitosti a v nadchádzajúcich mesiacoch by sa mali objaviť ďalšie atraktívne možnosti akciových nákupov.

Technologický index Nasdaq od začiatku roka vzrástol o päť percent. Čína je ešte horúcejšia, v tomto roku už priemerne posilnili čínske akcie o 17 percent. Energetický sektor vzrástol o desať percent a oblasť materiálov a kovov sa od začiatku roka zhodnotila približne o osem percent. Zatiaľ najúspešnejším investičným segmentom v roku 2023 bol kôš kryptomien, ktorý za prvé dva týždne roka vzrástol o približne 35 percent, z toho najznámejšia kryptomena bitcoin pridala na hodnote o 25 percent.

Všetky oči na výsledkovej sezóne

Teraz, keď má trh jasnejšie informácie o budúcej trajektórii úrokových sadzieb, sa všetky oči Wall Street upierajú na zisky firiem. Investori potrebujú počuť od amerických spoločností uspokojivé výsledky, ktoré by mohli súčasný odraz akcií posunúť ešte vyššie.

Piatok trinásteho (13. januára) reportovali hospodárske výsledky významné banky JPMorgan, Bank of America, Wells Fargo a Citigroup. Budúci týždeň bude prvé rušné výsledkové obdobie, keď výsledkovú sezónu odštartujú ďalšie významné spoločnosti, ako sú Goldman Sachs, Morgan Stanley, Netflix alebo Procter&Gamble. Nasledujúce týždne prinesú väčšinu kľúčových firemných výsledkov vrátane technologických titánov, ako sú Microsoft, Alphabet, Apple, Tesla a ďalší.

Markets Open In New York After A Volatile Week
Neprehliadnite

Tesla bude upadať ďalej, príbeh Popolušky sa stane príbehom superbubliny

Banky vo svojich hospodárskych reportoch zhodne potvrdili, že dosiahli uspokojivé výsledky, do karát im hrali zvýšené úrokové sadzby, ktoré sa premietajú do nimi poskytovaných produktov. Otázne však ostáva, či súčasné zvezenie sa na vlne vysokých úrokov nebude mať v budúcnosti za následok, že mnoho bankových klientov nebude neskôr vládať napríklad splácať bankami požičiavané peniaze.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa