Obchodovanie na veľmi malom a mdlom slovenskom akciovom trhu môže v blízkom čase rozčeriť veľký obchod za niekoľko desiatok miliónov eur. Hoci ak celá táto transakcia naozaj prebehne, bude vynútená a nebude výsledkom voľného obchodovania.

Reč je o 1,5-percentnom balíku akcií bratislavskej rafinérie Slovnaft, ktorú stále držia v rukách viacerí minoritní spoluvlastníci. Dominantný vlastník podniku maďarský rafinérsko-plynárenský koncern MOL sa už dlhšie netají, že by rád ovládal celý akcionársky balík. Práve nové legislatívne úpravy zákonného vytesnenia malých akcionárov, ktoré na Slovensku platia od začiatku tohto roku, takýto proces výrazne uľahčujú.

MOL možnosť spustenia vytesnenia, inými slovami sgueeze-outu, pre TREND zatiaľ bližšie komentovať nechcel. Ale minoritní akcionári týždenník informovali, že viaceré kroky vlastníka Slovnaftu možnosť vytesnenia predznamenávajú. Malí spoluvlastníci sa navyše obávajú toho, či pri vytesnení dostanú za svoje akcie primeranú cenu.

„Podľa našich dlhodobých skúseností sa veľkí akcionári k nám malým správajú tak, že aj toto zrejme zasa bude dosť veľký boj. Uvidíme, či sa nebudeme musieť obracať na právnikov, či dokonca na súdy,“ hovorí o možnom vytesňovaní zo strany Slovnaftu jeden z minoritných akcionárov, ktorý si neželá byť menovaný z obáv pred možnými právnymi postihmi protistrany.

Desiatka čaká na balík

Možné vytesňovanie sa týka takmer 328-tisíc akcií rafinérie, ktoré vlastní množstvo drobných majiteľov. Zhruba desiatka malých akcionárov však drží v rukách podstatnejšie akcionárske podiely. TREND o tom informoval jeden z nich. Práve táto skupina akcionárov si bude najviac strážiť cenu akcií prípadného vytesňovania.

Pri stoeurovej cene za akciu môže vytesnenie firmu MOL stáť takmer 33 miliónov eur

Jedenapolpercentný balík má totiž dohromady pomerne vysokú hodnotu. Ak by sa drobní akcionári mali vytesňovať pri cene napríklad sto eur za akciu, hodnota ich kompletného vytesnenia sa dostane na necelých 33 miliónov eur. Práve zhruba za sto eur sa v posledných dňoch asi najčastejšie prevádzali akcie Slovnaftu. Uplynulý mesiac sa pohybovala cena akcie rafinérie na bratislavskej Burze cenných papierov od 95 po 106 eur za kus.

Ospalá burza môže zažiť megaobchod: vytesňovanie drobných akcionárov Slovnaftu

Slovnaft Zdroj: Milan David

Obava o nezávislosť znalca

Ako sa vlastne určuje cena

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa