Osobitný odvod firiem v regulovaných odvetviach má vzrásť takmer trojnásobne. Tiež sa rozširuje okruh firiem, ktorých sa má odvod týkať.  Na poplach tak bijú napríklad finanční sprostredkovatelia, poisťovne, či lízingové spoločnosti. Pre viaceré dohliadané spoločnosti to bude nová povinnosť. Návrhom novely by sa totiž malo meniť ustanovenie zákona, ktoré rozširuje okruh firiem, ktoré majú odvod platiť. Odvod by sa mal týkať aj rádií a televízií, no tie by sa napokon mohli  z novely zákona o špeciálnom odvode vynechať. Pripúšťa to sám predkladateľ návrhu Milan Vetrák, poslanec za hnutie OĽANO. Koalícia však  nemá v parlamente väčšinu, a aj pre tento návrh bude musieť hľadať ad hoc podporu.

Zmeny v odvode

Sadzba odvodu by mala skutočne výrazne stúpnuť. Pôvodná sadzba uvedená v zákone je 0,00726, táto sadzba sa od roku 2019 znížila na 0,00545 a od roku 2021 je jej  hodnota 0,00363. Návrh poslanca M. Vetráka hovorí , že sadzba sa má zvýšiť na 0,01. Hodnota odvodu sa teda má zhruba strojnásobiť. Firmám, ktorých sa týka, by mal ukrojiť každý mesiac percento z celoročného zisku. Dôležitou okolnosťou je, že odvod sa týka firiem, ktoré dosahujú celoročný zisk na úrovni troch miliónov eur. Menšie firmy odvod platiť nebudú.

Odvod sa má zvyšovať prostredníctvom  poslaneckého návrhu, čo znamená , že  zmena sa vyhne odbornej diskusii v medzirezortnom pripomienkovom konaní. Návrh má navyše formálne nedostatky. Tie priznáva aj samotný poslanec. „Súhlasím, že je to neštandardné riešenie, ale proste za dobrých časov sa malo takto špekulovať okolo toho, nie za zlých časov, keď potrebujeme zvýšiť príjmy do rozpočtu,“ poznamenal M. Vetrák v parlamente.

Poslanec  chce týmto spôsobom získať peniaze napríklad na „rodinný balíček“ ministra financií Igora Matoviča, vyšší odvod má kompenzovať aj náklady štátu spojené s pandémiou a s vojnou na Ukrajine. Vyčíslenie príjmového plusu chýba, no M. Vetrák v parlamente vyhlásil, že do rozpočtu by malo pritiecť sto miliónov eur. Hnutie OĽANO na to ide  opäť „bagrom“ bez verejnej a odbornej diskusie.

Vlna nesúhlasu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa