Búrlivá reakcia akciového trhu potvrdzuje rastúce očakávania spojené s nástupom umelej inteligencie novej generácie. Novembrový debut ChatGPT odštartoval celosvetové preteky vo vývoji podobných služieb, ktoré pomocou niekoľkých pokynov používateľa dokážu generovať obsah od básní po algoritmy a obrázky.

Investori na burze očakávajú, že prudký nárast investícií do umelej inteligencie bude hnacím motorom spoločností, ktoré poskytujú komponenty nevyhnutné pre jej vývoj.

Umelá inteligencia podnecuje preteky medzi veľkými technologickými spoločnosťami, ktoré posúvajú hranice a uvoľňujú svoj potenciál naprieč rôznymi priemyselnými odvetviami. Investori tak vo veľkom nakupujú akcie viacerých technologických gigantov.

Po rýchlom prijatí jazykového modelu ChatGPT od OpenAI sa ďalšie spoločnosti predháňali, aby nasledovali úspech tohto četbota a vydali svoje vlastné ekvivalenty. Microsoft tak spustil do prevádzky Bing, Google zase Barda či Snapchat aplikáciu My AI.

Abel, The Humanoid Robot That Can Read Human Emotions
Neprehliadnite

Umelá inteligencia vytvorila akciovú bublinu. Bank of America radí predávať

Veľké technologické spoločnosti môžu vďaka konzistentným a rastúcim príjmom investovať do nových projektov. Okrem toho mnoho z nich už pracuje na nasadení umelej inteligencie dlhší čas.

Nvidia už roky patrí medzi lídrov na trhu s čipmi a polovodičmi. Dokáže ich dizajnovať tak, aby poskytla „palivo“ pre vznikajúce technologické inovácie. Či už to bol v minulosti ošiaľ okolo ťažby kryptomien, vzostup herného priemyslu či očakávané oživenie autonómneho riadenia áut – Nvidia bude stáť v ponuke nadizajnovaných čipov na prvom mieste.

Akcie Nvidie vo štvrtok stúpli o 24 percent na 379 dolárov, čím sa trhová hodnota dostala na úroveň 939,3 miliardy dolárov. Bol to najväčší nárast trhovej kapitalizácie firmy na americkom akciovom trhu v histórii. Nvidia za jeden deň získala 200 miliárd dolárov trhovej kapitalizácie. V roku 2023 sa jej akcie zhodnotili už o 160 percent.

Výhľad ukazuje, že ťaží zo šialenstva okolo umelej inteligencie ešte viac, ako analytici predpokladali. Spoločnosť sa usadila v pozícii špičkového dodávateľa komponentov na tréning softvéru umelej inteligencie. To jej pomohlo prekonať aj spotrebiteľské spomalenie výdavkov na technológie.

V klube bilionárov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa