Koncom minulého týždňa mi telefonoval kamarát. Opýtal sa ma, či má zmysel ešte kupovať akcie, keď „to všetko rastie ako divé“ (za prvé štyri dni minulého týždňa vystrelil index Nasdaq o sedem percent). „Ja som ale vôl, že som koncom roka predal veľa akcií v strate,“ sebareflexívne sa predo mnou kajal. „Ty si mal radšej zabudnúť svoje prístupové heslá do investičnej aplikácie už pred dvomi rokmi,“ pomyslel som si. Povedal som mu, nech teraz nič nerobí. Niekedy je cesta od vola k býkovi ďaleká.

Investori už niekoľko týždňov tlačia krivku amerického akciového indexu S&P 500 nahor. Samozrejme, táto cesta je prozaickejšia – akciám sa vracia dych vo forme vkladov na investičné účty v miliardách dolárov. Býčí trh sa blíži a obchodníci, ktorí sa obávajú vysokých sadzieb, ktorými ich už mesiace máta Fed, strácajú. Otázkou je, či takáto môže dynamika pokračovať, ak inflácia zostane vysoká ešte dlhší čas.

Excentrický moderátor Jim Cramer z CNBC v závere minulého týždňa odporučil investorom, aby vypredali niektoré svoje akciové pozície a využili výhody býčieho trhu. „Neviem, či môžeme pokračovať v tomto bizarne býčom správaní z tohto týždňa, ale oplatí sa zostať a ... ale môžete trochu skresať niektoré akcie, ktoré vám veľmi vzrástli," povedal.

Americké akcie v piatok výraznejšie klesli po tom, ako silná januárová správa o zamestnanosti obnovila obavy, že Federálny rezervný systém bude pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb. Indexom S&P 500 a Nasdaq sa napriek tomu podarilo ukončiť týždeň v plusových číslach, pričom technologický index Nasdaq zaznamenal piaty víťazný týždeň po sebe.

Riziková stávka

Ignorovať odhodlanie Federálneho rezervného systému pokračovať v zvyšovaní sadzieb a držať ich tam je momentálne na Wall Street prudko zisková stávka. Fed sa snaží sa plávať proti rastúcemu trhu, ktorý nesie riziká. Obe strany sú si toho rizika vedomé. Trh aj Fed si musia počkať, kto bude mať nakoniec navrch. Boj proti Fedu zatiaľ vyhráva aj technologický index Nasdaq, ktorý tento rok výrazne spevnil o 15 percent.

Leading Investors Leave Mark in City Philanthropy
Neprehliadnite

Jeremy Grantham predpovedá ďalšiu paniku a výrazný prepad amerického akciového trhu

Index S&P 500 vzrástol od svojho októbrového minima o 16 percent, čím sa dostal na dostrel 20-percentnej hranice, ktorú mnohí investori definujú ako začiatok býčieho trhu.

Centrálna banka medzitým trikrát zvýšila sadzby a tvrdí, že chystá aj ďalšie zvyšovanie. Neustále trvá na tom, že úrokovú sadzbu ešte nejaký čas udrží na vysokej úrovni. Reakcia akciového trhu sa podobá reakcii malých šarvancov z pieskoviska, ktorých volajú matky domov - A čo nás to zaujíma?

Zdá sa, že investori stavili na to, že tieto zvýšenia boli do akcií započítané a Fed bude schopný uskutočniť mäkké pristátie, pri ktorom skrotí infláciu, zatiaľ čo ekonomika bude naďalej rásť. Tento potenciálny scenár postavil do pozoru obchodníkov, ktorí sa obávali sadzieb a inflácie. Dostal ich do náročnej pozície, v ktorej by tiež mali bezhlavo vpadnúť do prevládajúcej trhovej dynamiky.

"Ale čo ak nakoniec zvíťazí Fed? Zdá sa to pravdepodobné," povedal Adam Sarhan, zakladateľ spoločnosti 50 Park Investments, ktorý má dlhé pozície na amerických akciách vrátane oslabených technologických akcií, ako sú napríklad akcie výrobcov čipov. "Investori sú odmeňovaní, keď sa prispôsobia základnému trendu na Wall Street. Nikdy nebojujte proti tomu, kto môže vytlačiť vlastné peniaze a urobte všetko pre to, aby vaše potenciálne straty boli malé,“ dodal A. Sarhan.

Samozrejme, riziko, ktorému stádo býčích investorov čelí, ostáva po minulotýždňovej zverejnenej správe o zamestnanosti jasné - možnosť tvrdohlavej vysokej inflácie. Ak zdravý trh práce udrží rast miezd, ceny nemusia klesnúť. A to by Fedu zabránilo pozastaviť svoj najagresívnejší cyklus sprísňovania za posledné desaťročia.

Víťazné sektory

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa