Turecká líra klesla minulý týždeň na nové rekordné minimum. Môže za to aj turecký prezident Recep Erdogan, ktorý tlačí na nižšie úroky. Myslí si, že nižšie sadzby pomôžu rozhýbať ekonomiku, znížia firmám náklady na úvery, a tak by mohli klesnúť aj ceny. Prečo to takto nefunguje?

Menová politika v Turecku je nedostatočne prísna. Pritom platí, že ak sa úroky znížia spôsobia tlak na rast inflácie. Vyššie ceny spôsobia tlaky na vyššie mzdy, zvýšia sa náklady firiem a tie následne zvýšia ceny výrobkov. Je to kolotoč, ktorý napokon vedie aj k znehodnoteniu tureckej líry. Tá sa stáva nezaujímavou pre investorov. Jediná cesta ako sa takému scenáru vyhnúť je zvýšenie úrokov, ale to R. Erdogan nechce. Preto vymieňa guvernérov centrálnej banky, ktorí úroky odmietajú znižovať. Aj terajší to odmieta urobiť.

Nebojí sa R.Erdogan aj toho, že slabá líra sťaží splácanie dlhov Turecka, ktoré sú väčšinou v dolároch?

Môže to byť jeden z dôvodov. Lenže 17-percentná inflácia je naozaj veľký problém. Ak centrálna banka nezakročí, tak sa situácia môže len zhoršovať. Na druhej strane, zo slabej líry sa môžu tešiť zahraniční dovolenkári, vrátane Slovákov.

WA 18 Istanbul - Pár tancuje v zátoke Zlatý roh (Golden Horn), ktorá vedie do Bosporského prielivu oddeľujúceho Európu a Áziu v Istanbule v piatok 14. mája 2021. Turecko ukončilo v pondelok 17. mája svoj najprísnejší celoštátny lockdown zameraný za zastavenie šírenia koronavírusu, ale zákazy nočného aj víkendového vychádzania budú stále platiť. Sedemnásť dní trvajúci lockdown v Turecku zaviedli, keď nové denné prípady nákazy v apríli prekročili celkové (dovtedajšie) maximum vyše 60.000 infekcií
Neprehliadnite

Top udalosti vo financiách: Dovolenka v Turecku zlacnie, cena tankovania nie

Ošiaľ okolo akcií firmy AMC Entertaiment pokračoval aj minulý týždeň. V stredu jej akcie vzrástli až o 100 percent. Spoločnosť dokonca varovala investorov, aby nekupovali jej akcie, lebo môžu pri extrémnej volatilite prísť o investované peniaze. To sa potvrdilo hneď vo štvrtok, keď akcie klesli o takmer 20 percent. Svedčí táto volatilita o bubline na jej akciách?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa