Na Slovensko prídu okamžité platby definitívne 1. februára 2022. Túto službu klientom ponúknu tri najväčšie banky, teda Slovenská sporiteľňa, VÚB banka a Tatra banka. Ostatné banky k tomuto dátumu službu nespustia, pripojiť sa môžu neskôr, najskorší možný termín pre zavedenie instantných  platieb už nestihnú.

Termín ich implementácie  určuje takzvaný „Národný plán pre zavedenie okamžitých platieb v SR“. „Banková rada NBS v decembri 2019 odsúhlasila Národný plán zavedenia okamžitých platieb v Slovenskej republike. Národný plán bol vypracovaný v spolupráci NBS, Slovenskej bankovej asociácie, Ministerstva financií SR a Štátnej pokladnice. Pristúpenie poskytovateľov platobných služieb k národnému plánu je dobrovoľné,“  vysvetľuje Peter Majer, hovorca NBS.

Ilustračná fotografia Tatra banky.
Neprehliadnite

Bankových pobočiek ubúda, v roku 2020 ich zaniklo viac ako počas celej minulej krízy

Komerčné banky sa zapojiť do tohto systému nemusia. Práve zapojenie aspoň troch bánk je základným predpokladom pre to, aby sa okamžité platby na Slovensku spustili. Účasť trojice najväčších bánk znamená, že od prvého dňa budú okamžité platby dostupné pre väčšinu trhu.

Sprístupnenie služby pre väčšinu trhu bolo dôležité pre VÚB banku. Podľa hovorcu banky Dominika Mišu len za takýchto okolností môže byť nová služba  prínosom pre klientov.

Z hodín sekundy

Platby sa zrýchlia skutočne citeľne. Z hodín sa stanú sekundy. „Aktuálne trvá prevod peňazí do druhej banky jeden pracovný deň. Instantné platby však prinesú možnosť ľuďom posielať a prijímať peniaze v priebehu pár sekúnd,“ hovorí Milan Hain, člen predstavenstva Slovenskej sporiteľne (SLSP) zodpovedný za IT a bankové operácie. Štandardom pre okamžité platby je, že transakcia sa uskutoční do desiatich sekúnd. Táto platba je dostupná klientovi banky každý deň v roku, vrátane víkendov a sviatkov

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa