Zelená krajina alebo červená či čierna. Všetko je jedno, teda od 9. júla najmä pre Slovákov, ktorí sa chcú vrátiť z dovolenky späť domov. Rezort zdravotníctva túto novinku komunikuje v štýle: chodíte si kade-tade, tak hádam nájdete pár stoviek eur na PCR test pre vás, či pre celú rodinu, ak ste sa nedali zaočkovať.

Pri návrate z exotických štátov, teda aktuálne vysoko rizikových, budete negatívny PCR test jednoducho potrebovať, aj keď ste plne zaočkovaní. Kartami zamiešala nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ SR), schválená 2. júla.

Exotické štáty patria spravidla medzi čierne krajiny v ponímaní Slovenska, a tak treba dodržiavať špeciálne podmienky. A prečo tam patria? Podľa webu  ÚVZ SR  majú v tejto oblasti nedôveryhodné či nekvalitné dáta, a tak sú čierne.

Na snímke polícia kontroluje prichádzajúce autá na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť -Tornyosnémeti 6. júla 2021. FOTO TASR - František Iván
Neprehliadnite

Hranice sa prekresľujú, leto je naruby. Vitajte v dovolenkovej divočine

Pre porovnanie, Maldivy majú za posledných 7 dní celkovo 147 prípadov nákazy, v Egypte 241 a Spojené arabské emiráty 1 791 prípadov. Príbeh súostrovia Seychely s 98-tisíckami obyvateľov nedávno poukázal na to, že dosiahnuť kolektívnu imunitu voči nákaze koronavírusu nie je ľahké. Podľa Our World of Data dostalo k 25. máju 65,11 percenta ľudí na súostroví obe dávky vakcíny. Aktuálne na Seycheloch za posledných 7 dní mali 106 výskytov nových prípadov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa