Vyzeralo to ako dobrý biznis plán. Postaviť domovy pre dôchodcov v Nemecku, kde populácia starne a ľudia majú peniaze na súkromnú starostlivosť. Stačí si na to požičať od súkromných investorov napríklad cez firemné dlhopisy a získať k tomu strategického investora. K tomu pridať druhú nohu podnikania – výrobnú fabriku na inovatívne stavebné materiály.

Takto rozmýšľali zakladatelia firmy Helske pred ôsmimi rokmi a ich odvážne podnikateľské plány skutočne našli veľa ochotných investorov. A neboli medzi nimi len drobní investori  s tisíckami eur, ale aj dôchodkové fondy, napríklad zo Slovinska, či finančné firmy ako česká Neo Finances a slovenská NRF. Tí do jej dlhopisov investovali milióny eur.

Helske, stacionáre pre dôchodcov
Neprehliadnite

Helske začala vyrábať, ale jej financovanie dlhopismi je rizikové

Lenže prešla skoro dekáda a domovy pre seniorov v Nemecku nestoja. Namiesto nich firma prevádzkuje len denné stacionáre. Fabrika na výrobu sadrokartónov a omietok s nanotechnológiou síce stojí pri Levoči, ale nevyrába naplno. Môže za to aj koronakríza.

Navyše Helske už od vlaňajšej jesene nespláca výnosy z dlhopisov a objavujú sa indície, že ich ani nesplatí, lebo nemá z čoho. Investori začínajú byť nervózni a s nimi aj zamestnanci firmy.

Podobnosť čisto náhodná

Možno je to podobnosť čisto náhodná, ale príbeh Helske v mnohom pripomína príbeh finančnej skupiny Arcy Capital, ktorá bojuje o prežitie reštrukturalizáciou dlhov. I keď sú tam aj isté rozdiely.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa