Obchodovanie na burze na finančnú páku sa nie vždy vypláca. Presvedčil sa o tom aj jeden z klientov populárnej obchodnej platformy Robinhood. Len 20-ročný mladík spáchal samovraždu potom, čo si omylom myslel, že na obchodoch s opciami prerobil 730-tisíc dolárov.

Viaceré investičné patformy umožňujú investorom nakupovať opcie (právo na budúci nákup akcií za vopred určenú cenu) na vysokú finančnú páku, ktorá dokáže výrazne znásobiť zisky, ale aj straty. Nešťastník zanechal list na rozlúčku s tým, že si nebol vedomý toho, že obchodoval na páku.

Podobné skúsenosti mali viacerí klienti tejto obchodnej platformy, uvádza vo svojej správe FINRA, čo je regulátor finančného trhu v USA. Zavedených obchodníkov pritom nebolo málo, ale až viac ako 800-tisíc.

Robinhood
Neprehliadnite

Internetová maklérska spoločnosť Robinhood dostala rekordnú pokutu 70 miliónov dolárov

Vysoká pokuta

FINRA sa preto nedávno dohodla s Robinhoodom na pokute 70 miliónov dolárov. Vyčíta mu pochybenia pri získavaní klientov, ich nedostatočnom informovaní až zavádzaní, či slabú technologickú podporu.

Jeden príklad za všetky. Mladý obchodník sa chcel zaregistrovať na tejto lacnej platforme. Keď vyplnil dotazník o vnímaní rizika na trhu vyšlo mu, že obchodovať na burze nemôže. O niekoľko minút skúsil dotazník vyplniť znova, riziká zmenil a obchodný účet si bez problémov otvoril.

Šéfovia Robinhoodu obvinenia nepopreli, ale na blogu uviedli, že veľa z nedostatkov už odstránili. Posilnili napríklad zákaznícku podporu a vylepšili aj technologické nedokonalosti webu, najmä  transparentnosť dát a výpadky systému. Sprísnili aj obchodovanie s opciami a neskúsených klientov začali vzdelávať priamo na webe.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa