Európska investičná banka (EIB) spúšťa v spolupráci s UniCredit Bank nový záručný program pre firmy, ktoré zasiahla pandémia. Keďže mnohé firmy na Slovensku majú problémy s financovaním krízového obdobia, UniCredit Bank im bude môcť ponúknuť dostupnejšie financovanie pre ich obnovu z dôsledkov pandémie.

Za úvery ručí banka
Záručný program je súčasťou Európskeho záručného fondu (EGF) a ručiteľom je EIB. Novopodpísaný program od EIB nadväzuje na program Európskeho investičného fondu (EIF), ktorý spustili na jar tohto roka.

V praxi preto banka v spolupráci s EIB poskytne zvýhodnené úvery v celkovej výške 200 miliónov eur s 50-percentnou garanciou EIB ešte väčšiemu množstvu spoločností.

Poskytnutím úveru preberá na seba EIB polovicu úverového rizika, pričom UniCredit Bank na Slovensku poskytne z EGF dostupnejšie záruky vo výške 100 miliónov eur pre firmy, ktoré sa vplyvom vpnkajších okolností dostali do komplikovanej situácie. 

Úvery pre stredné a veľké podniky

Program je určený pre stredne veľké a veľké firmy s celkovým obratom nad 50 miliónov eur ročne a bilanciou 43 miliónov eur vo všetkých regiónoch. Podnikatelia môžu v súčasnosti získať výhodné prevádzkové a investičné úvery až do výšky 50 miliónov eur.

Oprávnený žiadateľ záruky
  • podnik s počtom zamestnancov 250 – 2 999 alebo podnik, ktorý má menej ako 250 zamestnancov, ale obratom presahuje 50 mil. eur a zároveň bilancia presahuje 43 mil. eur (počíta sa celá ekonomická skupina klienta),
  • podnik s počtom zamestnancov nad 3 000 (len prevádzkový uver),
  • so sídlom a pôsobnosťou na území Slovenska, prípadne v niektorom zo štátov EÚ, ktoré prispeli do EGF, ktorých zoznam zverejňuje EIB na svojej webovej stránke.

„O úvery sa môžu uchádzať firmy zo všetkých sektorov s výnimkou vylúčených odvetví, akými sú napríklad zbrane či hazardné hry,“ objasňuje hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

Výška úrokových sadzieb sa bude podľa nej odvíjať od miery rizika, čo znamená, že pre jednotlivé podniky budú sadzby nastavené individuálne. Vďaka polovičnej garancii EIB je však isté, že sadzba bude zvýhodnená. Percentuálne zvýhodnenie pre klienta je presne stanovené zmluvou o úvere, na základe ktorého si klient môže presne vyčísliť jeho výhodnosť.

KK11 Brusel - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová hovorí počas tlačovej konferencie v sídle Európskej únie v Bruseli 14. júla 2021. Európska komisia (EK) v stredu predložila ambiciózny legislatívny balík s označením
Neprehliadnite

Záchranné koleso malým a stredným firmám, EÚ schválila nový finančný nástroj

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa