Živnostníci na Slovensku i v Česku majú hlavu plnú starostí. Nikto nevie, ako ich ovplyvní ďalšia vlna pandémie, o to dôležitejšia je preto pre nich  predvídateľnosť podnikateľského prostredia.

Avizovaná daňovo-odvodová reforma ministerstva financií pod vedením Igora Matoviča týchto podnikateľov výrazne negatívne zasiahne a ak sa na nej zhodne koalícia, zruší im všetky doterajšie výhody. Navyše úplne „prekope“ súčasný systém daní a odvodov, ktoré sa majú po novom platiť jednou platbou. Už teraz sa mnohí obávajú chaosu, ktorý môže po zavedení zmien nastať.

V susednom Česku majú novú vládu pod vedením Petra Fialu, ktorý konštatoval, že podnikateľské prostredie v poslednej dobe čelilo nárastu byrokracie a neprehľadnému právnemu systému. To chce vládna koalícia zmeniť.  V oblasti financií je novinkou plán umožniť živnostníkom paušálnu daň až do stropu dvoch miliónov českých korún, zatiaľ čo v súčasnosti je hranica miliónová – čiže polovičná. Chystá sa tiež pravidelné zvyšovanie daňovej zľavy na poplatníka.

Stavajú na digitalizácii, nízkych a jednoduchých daniach, žiadnych rýchlych zmenách daňového systému, ale stabilite, ako uviedol premiér a predseda ODS pre médiá koncom roka. TREND zisťoval o týchto novinkách pre živnostníkov viac, a to v oboch krajinách.

Kvalitné jedlo v miestnej jedálni.
Neprehliadnite

Hľa, reforma. Vláda o pár dní zdaní peniaze na stravu i gastrolístky, pridá odvody i byrokraciu

Paušálna daň

Na Slovensku: V roku 2022 si živnostníci môžu uplatniť skutočné výdavky alebo paušál 60 percent, maximálne do 20-tisíc eur ročne. V tom nie sú zahrnuté povinne zaplatené odvody do Sociálnej či zdravotnej poisťovne. Vláda Eduarda Hegera plánuje cez daňovo-odvodovú reformu ministra financií zrušiť paušálne výdavky i všetky odpočítateľné položky.

Namiesto nich zavedie zrážkovú daň vo výške 29 percent. Pri ročnom hrubom príjme do 49 790 eur je v roku 2021 sadzba dane SZČO z príjmov 15 percent, nárast daní by bol teda výrazný.  Keď sa pozrieme na živnostníka s príjmom 30-tisíc eur ročne, ktorý v súčasnosti funguje na paušálnych výdavkoch, dnes zaplatí na dani 3 800 eur, v novom Matovičovom modeli by to bolo 8 700 eur, čo je rapídne zvýšenie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa