Centrálna banka mala kedysi jedinú funkciu – v období finančných paník poskytovať likviditu komerčným bankám, aby neskrachovali. Odvtedy sa jej rola výrazne navýšila. V posledných rokoch sa z nej stala politická inštitúcia, ktorá ovláda každodenné dianie v ekonomike pomocou manipulácie hodnoty peňazí a finančných aktív v obehu.

Niekedy sa jej to darí, inokedy nie. Ak je politika centrálnej banky dlhodobo v rozpore s ekonomickou realitou, problémy a riziká sa kumulujú, a stávajú sa neudržateľné. Keď prasknú, príde k zlyhaniu najsilnejšej ekonomickej inštitúcie. Vtedy sú následky obrovské pre ekonomiku aj finančné trhy.

Zlomená libra

Napríklad 16. septembra 1992 musela centrálna banka Spojeného kráľovstva kapitulovať. Stačilo niekoľko investorov, najmä George Soros, ktorí stavili na to, že jej ciele sú neudržateľné. V tomto prípade Bank of England bránila hodnotu libry, ktorá bola fixovaná na nemeckú marku. Inflácia v Spojenom kráľovstve však bola násobne vyššia ako v Nemecku, čím strácala hodnotu aj atraktivitu.

Centrálna banka musela na devízovom trhu neustále intervenovať, aby zabránila znehodnocovaniu libry. Jej devízové rezervy však neboli neobmedzené. A práve na to stavil G. Soros, ktorý špekulatívne libry predával. Jeho stratégia mala úspech, nakoniec „zlomil libru“ a zarobil miliardu. A Britov odradil od toho, aby im niekedy napadlo vstúpiť do eurozóny.

Podobná intervencia zlyhala aj v roku 2015. Švajčiarska centrálna banka sa vtedy snažila na podporu ekonomiky udržať umelo slabý švajčiarsky frank. Počas troch rokov menu predávala a nakupovala zahraničné meny. Vybudovala si pri tom takú veľkú rizikovú pozíciu, ktorú už nedokázala znášať. A keď kapitulovala, zaznamenala straty v objeme 50 miliárd frankov.

V súčasnosti jedna z hlavných centrálnych bánk kumuluje riziká omnoho dlhšie a väčšie ako ktorákoľvek pred ňou. Investori začínajú predpokladať, že jej politika sa stáva neudržateľnou a objavujú sa prvé veľké stávky na jej zlyhanie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa