Slovenskou realitou je, že štátny dôchodok z prvého piliera nestačí na zabezpečenie dôstojného života v starobe. Prvý pilier je na tom dlhodobo čoraz horšie, druhý a tretí pilier situáciu čiastočne zachraňujú. Ani tieto dva piliere ale situáciu neriešia a výrazný pokles životného štandardu môže odvrátiť iba budovanie finančného majetku. V tomto smere majú Slováci veľké rezervy.

Aspoň 1200 eur

Obraz slovenského dôchodcu, ktorý v dlani obráti každé euro, je medzi Slovákmi pomerne hlboko zakorenený a ovplyvňuje predstavy ľudí o tom, aký vysoký by mal byť ich dôchodok. Ukázal to prieskum agentúry Focus pre spoločnosť Partners Group SK v júni minulého roka na vzorke 1 017 respondentov. Až 38 percentám respondentov by stačil starobný dôchodok vo výške do 900 eur, ďalších 36 percent z nich by akceptovalo dôchodok vo výške do 1 300 eur.

31. októbra je svetový deň sporenia. Mnoho rodín nedokáže odložiť vôbec nič
Neprehliadnite

31. októbra bol svetový deň sporenia. Mnoho rodín nedokáže odložiť vôbec nič

Analytici Partners Group SK tak za optimálny slovenský dôchodok považujú mesačný príjem vo výške 1 200 eur. Podľa modelu, ktorý zostavili, Slovákom veľká suma k takejto rente chýba a musia si ju zabezpečiť bez štátom nalinajkovaných dôchodkových schém.

Vyplýva to z modelu, ktorý počíta so zhodnotení druhého piliera s dlhodobou výkonnosťou indexových fondov 7,56 percenta. Do budúcnosti prepočet počíta s dlhodobou infláciou vo výške jedného percenta a nárastom mzdy sporiteľa o dve percentá.

„Dôchodok dnes tvorí až z vyše 47 percent prvý pilier, čo je dlhodobo neudržateľné, ak zohľadníme  demografiu krajiny, podiel aktívneho obyvateľstva a zvyšujúci sa vek dožitia. Napriek tomu je pri súčasnom nastavení veľká váha práve na prvom pilieri, a to aj kvôli odvodom, ktoré platíme,“ hovorí M. Ovčarik z Partners Investments. Druhý pilier tvorí zhruba 9,3 percenta cieľovej sumy a tretí 2,4 percenta. Doložiť budovaním finančného majetku tak treba približne 41 percent, teda mesačne zhruba 492 eur. 

Bez sporenia to nejde

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa