• Chcel by som ísť pracovať do Nemecka. Aké doklady potrebujem, čo sa týka odvodov? Na aké úrady sa musím prihlásiť na Slovensku aj v Nemecku? Momentálne ešte stále pracujem a na Slovensku by som si nechcel zrušiť pracovný pomer, len si vybrať neplatené voľno. Dá sa to?

Ak ste sa rozhodli ísť pracovať do Nemecka, vízum už nepotrebujete. Avšak hneď po vstupe na územie Nemeckej spolkovej republiky na obdobie dlhšie ako tri mesiace musíte požiadať príslušný cudzinecký úrad o povolenie na pobyt.

Na to, aby ste v Nemecku mohli pracovať, budete potrebovať pracovné povolenie. Vybavuje ho zamestnávateľ na príslušnom úrade v Nemecku.

V prípade, že zamestnávateľa nemáte, príslušný úrad práce vám môže sprostredkovať sezónne zamestnanie na 3 mesiace. Ide napríklad o pomocné práce v oblasti gastronómie, poľnohospodárstva a podobne.

Dlhodobé sprostredkovanie práce na obdobie až 1,5 roka môže sprostredkovať v rámci profesie, na ktorú máte doklad o vzdelaní. Informácie o možnostiach zamestnať sa v NSR získate na Spolkového úradu práce.

Čo sa týka sociálneho poistenia, platí, že ho zamestnanec ho odvádza len v jednom štáte, a to tam, kde momentálne pracuje. Ak by ste vykonávali v Nemecku riadne zamestnanie, podliehali by ste nemeckému sociálnemu zabezpečeniu. Trvalé bydlisko nerozhoduje.

Zamestnávateľ by vás musel pri nástupe do zamestnania prihlásiť na príslušnom úrade a poistiť vás proti chorobe a nezamestnanosti, ako aj v zákonnej dôchodkovej poisťovni.

Príspevky na sociálne zabezpečenie znášajú zásadne na polovicu zamestnávateľ a zamestnanec. Zamestnávateľ je okrem toho povinný poistiť zamestnanca v profesijnom združení proti úrazu. Tento náklad znáša v plnej výške on.

V prípade, že by vás slovenský zamestnávateľ vyslal na prácu do Nemecka na menej ako jeden rok, poistný systém nemení. Potvrdením o tom bude tlačivo E101 alebo E102 zo Sociálnej poisťovne. Ak sa pobyt predĺži a Slovák nedostane výnimku, musí sa prihlásiť do poistného systému "novej" krajiny. Rovnaké pravidlá platia aj pre SZČO.

Ak zamestnanec či SZČO pracujú vo viacerých štátoch, spadajú pod sociálnu legislatívu tej krajiny, v ktorej majú trvalé bydlisko. Z poistenia vyplývajú Slovákovi ako euroobčanovi rovnaké práva a povinnosti ako domácim obyvateľom.

Ďalšie informácie získate z internetovej stránky Spolkového ministerstva zdravotníctva a sociálneho zabezpečenia.

Informácie o zdravotnom poistení poskytuje Nemecký sprostredkovateľský úrad pre zdravotné poistenie v zahraničí (Deutsche Verbindungsstelle Krankenversicherung Ausland, Postfach 20 04 64, 53134 Bonn) aj na webovej stránke .

Čo sa týka čerpania neplateného voľna, túto možnosť Zákonník práce bližšie upravuje v § 141 – Dôležité osobné prekážky v práci. Podľa odseku 2 tohto paragrafu môže zamestnávateľ poskytnúť zamestnancovi pracovné voľno s náhradou mzdy v sume jeho priemerného zárobku alebo bez náhrady mzdy, najmä z dôvodov a v rozsahu tam uvedených. Okrem iného aj pre vyhľadanie nového miesta pred skončením pracovného pomeru.

Pracovné voľno bez náhrady mzdy sa poskytne na nevyhnutne potrebný čas, najviac na jeden poldeň v týždni počas zodpovedajúcej výpovednej doby. V rovnakom rozsahu sa poskytne pracovné voľno s náhradou mzdy pri skončení pracovného pomeru výpoveďou danou zamestnávateľom alebo dohodou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a až c.

So súhlasom zamestnávateľa možno pracovné voľno aj zlučovať. Podľa právničky Mariany Kacárovej z toho vyplýva, že existujú dve možnosti:

  • Pracovné voľno bez náhrady mzdy patrí tomu zamestnancovi, ktorý už podal výpoveď, t. j. už urobil úkon smerujúci k skončeniu pracovného pomeru. Vychádzajúc z tohto ustanovenia, ak je výpovedná doba dva mesiace, tak by to vychádzalo na štyri, alebo štyri a pol dňa najviac.

  • Zákonník práce pripúšťa možnosť poskytnutia pracovného voľna v tom istom rozsahu, ale už navyše s náhradou mzdy, ak dôjde k skončeniu pracovného pomeru z organizačných dôvodov, a to bez ohľadu na spôsob jeho ukončenia. Teda bez ohľadu na to, či skončí výpoveďou alebo dohodou. Aj tu bude mať zamestnanec nárok na pracovné voľno v rozsahu toľkých dní plateného voľna, koľko by mu vychádzalo, keby pracovný pomer končil výpoveďou z organizačných dôvodov, nie dohodou.

Na vybrané otázky zadané do Europoradne na www.euroinfo.gov.sk odpovedá tím žurnalistov TRENDU a externí expe; rti.