Eldorádo populistických nápadov musí niekto zaplatiť. Ohlasovaná odmena za účasť vo voľbách vo výške 500 eur vyjde štátnu pokladnicu na približne jednu miliardu eur. Z politického hľadiska vyzerá zdanenie firiem s ročným ziskom nad tri milióny eur ako optimálne riešenie. Branie peňazí bohatým vždy vyvolá sympatie značnej časti verejnosti. V duchu tohto hesla sa v parlamente objavil návrh na rozšírenie osobitného odvodu na všetky subjekty regulované Národnou bankou Slovenska (NBS).

Zvyšovanie daní je legitímny politický nástroj na vykrytie nových výdavkov. Absurdné je samotné prijímanie zásadných zmien. Realitou rozpadnutej koalície je obchádzanie tradičného legislatívneho procesu. Ten v skratke spočíva v medzirezortnom pripomienkovom konaní, schválení predloženého materiálu na zasadaní vlády a celý proces zavŕši rokovanie v parlamente.

Obchádzanie tradičných procesov bude mať vážne následky. Nie je ani len približne jasné, koľko peňazí štát získa zvýšením osobitného odvodu. Väčšina poslancov ani len netuší, že vo finančnom sektore majú firmy relatívne jednoduchú možnosť, ako sa extra dani vyhnúť. A nie je jasné ani to, aké zdražovanie zvyšovanie daní prinesie, nie sú prepočítané ani len približné následky na už aj tak vysokú infláciu.

Drakonické zvýšenie
V súčasnosti platia mimoriadny odvod poisťovne, energetické či farmaceutické spoločnosti. Zákonom stanovená sadzba je vo výške 0,363 percenta minuloročného zisku pred zdanením. V rámci novely zákona o osobitnom odvode z podnikania v regulovaných odvetviach navrhujú poslanci zvýšenie sadzby na rovné jedno percento. Firmy tak nová regulácia oberie o dvanásť percent zisku. Len pri finančných sprostredkovateľoch pôjde o sedem spoločností, ktoré zamestnávajú približne šesťtisíc finančných poradcov, pričom odhadovaný výnos môže dosiahnuť takmer 4,8 milióna eur.

Vážna slabina

Firmy pôsobiace vo finančnom biznise majú relatívne jednoduchú možnosť, ako sa osobitnému odvodu vyhnúť. „Návrh nezasahuje subjekty pôsobiace na finančnom trhu Slovenskej republiky so sídlom mimo Slovenskej republiky, čím domáce subjekty priamo diskriminuje oproti subjektom finančného trhu pôsobiacim na Slovensku zo zahraničia,“ uvádza sa v spoločnom stanovisku Asociácie leasingových spoločností Slovenskej republiky (ALS SR), Asociácie finančných sprostredkovateľov a finančných poradcov (AFISP), Asociácie obchodníkov s cennými papiermi (AOCP) a Slovenskej asociácie sprostredkovateľov v poisťovníctve (SASP).

Inými slovami, domáce spoločnosti sa môžu transformovať na pobočky zahraničných firiem, a tak sa relatívne jednoducho vyhnúť osobitnému odvodu. Nejde o nereálnu hrozbu. Za posledných pár rokov takouto transformáciou prešlo už pár poisťovní a dokonca aj jedna banka. Tieto firmy majú oficiálne sídlo v inom členskom štáte Európskej únie (EÚ). Z dôvodu voľného európskeho trhu štát nemá veľa možností, ako takejto daňovej optimalizácii zabrániť. Drakonicky nastavený osobitný odvod môže z dlhodobého hľadiska nakoniec viesť k nižším daňovým príjmom. Lenže elimináciu tohto rizika poslanci neriešia. Peniaze totiž potrebujú najmä tento rok, aby mali za čo financovať najrôznejšie populistické nápady a 500 eur za účasť vo voľbách je určite len začiatok prichádzajúceho rozdávania.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa