Ekonómovia sú v súčasnom svete zmätení. Niektoré indikátory ukazujú na rastúcu infláciu, iné na jej pokles. Niektoré indikátory naznačujú recesiu, iné na silnú ekonomiku. Niektoré na veľké prepúšťanie, iné na silný trh práce. Situácia pravdepodobne ešte nikdy nebola tak chaotická ako v súčasnosti.

Aj preto sa investori pozerajú na nielen na makroekonomické indikátory, ale na mikroekonomiku, ktorá môže o reálnom stave mnoho napovedať. V tomto smere ich piatok nepotešil. Výsledky totiž zverejnila jedna z najdôležitejších globálnych spoločností korelujúca s globálnym ekonomickým rastom – FedEx.

Najväčší pokles v histórii

Firma, ktorá zosobňuje globálnu ekonomiku a hrá kľúčovú rolu v medzinárodnom obchode, prišla s obzvlášť negatívnym prekvapením. FedEx zverejnil najhoršie výsledky vo svojej 20-ročnej histórii. Firma ide zatvárať prevádzky, zastavovať nábory a odparkovávať lietadlá v reakcii na výrazný pokles prepravných objemov.

Akcie reagovali najväčším prepadom v histórii, a to o 21 percent, ktorý prekonal dokonca aj prepad z čierneho pondelka z roku 1987.

Inflácia neklesá

Signál pre investorov je zrejmý: spotrebitelia šetria a výdavky smerujú najmä na esenciálne statky, potraviny a palivá. Inflácia im zobrala pomerne veľkú časť disponibilného príjmu.

Prepad FedExu pomohol v piatok stlačiť americké akcie k zhruba 5-percennej týždennej  strate. Už predtým akcie výrazne utrpeli po tom, ako augustová inflácia vyšla vyššie, ako sa očakávalo. Indikátory naznačujú, že jej pokles nebude taký rýchly, ako trh ešte počas leta očakával.

Čoraz viac analytikov tvrdí, že základná úroková sadzba americkej centrálnej banky presiahne 4,5 percenta a na jar sa priblíži k piatim percentám. Pre akciový trh to bude ťažké sústo.

Veľkí inštitucionálni investori menia stratégiu a do hotovosti alokujú najväčšiu časť svojho portfólia v histórii, ukazujú dáta BofA. „Chcem hotovosť, aby som ju mohol použiť na opätovný nákup akcií za nižšie ceny alebo podstatne nižšie ceny,“ povedal pre Reuters jeden z investorov.

Bonanza už nepríde

Veľká väčšina investorov si však stále myslí, že inflácia je iba dočasná, ekonomika silná a s ňou budú aj zisky firiem. Nemôžu sa viac mýliť, tvrdí investičný manažér najväčšieho hedžového fondu na svete, Bridgewaters.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa