Investičná banka Morgan Stanley tvrdí, že investori by mali využiť poklesy na čínskych akciách. Dôvodí faktom, že čínska ekonomika sa zotavuje a vzťahy Číny so zahraničím sa stabilizujú.

Akciový index Hang Seng, ktorý zahŕňa najväčšie čínske spoločnosti, tento rok vzrástol o 12 percent.

Morgan Stanley považuje súčasný prepad hongkonského akciového trhu za príležitosť a odporúča investorom využiť situáciu a istú časť akciového portfólia alokovať do Číny. Vládni predstavitelia Číny naznačili, že významne uvoľnia zväzujúcu reguláciu, ktorá kvárila veľké čínske firmy uplynulé dva roky a zviazala ruky aj tým najväčším čínskym technologickým gigantom. Popritom aj vzťahy medzi Pekingom a Washingtonom sa stabilizujú a korelácia s rizikami samotného amerického trhu zostáva nízka.

Leading Investors Leave Mark in City Philanthropy
Neprehliadnite

Jeremy Grantham predpovedá ďalšiu paniku a výrazný prepad amerického akciového trhu

„Čínske akcie naďalej ponechávame v režime ‚nadvážiť‘ a využili by sme súčasnú príležitosť a odporučili by sme súčasnú situáciu na nákup,“ napísala Laura Wang, hlavná čínska akciová strategička banky.

Medzi hlavné faktory súčasnej korekcie na indexe Hang Seng patrili podľa Morgan Stanley neistota okolo potenciálneho zákazu investícií USA do technologických sektorov v Číne a vyberanie ziskov pred rozhodnutím Federálneho rezervného systému o úrokových sadzbách.

Optimizmus prevažuje

Investičná banka naďalej vidí povzbudivé známky toho, že tvorcovia politík v Číne uprednostňujú hospodársky rast pred inými, reštriktívnejšími iniciatívami.

Pokiaľ ide o zlepšovanie americko-čínskych vzťahov, L. Wang uviedla nadchádzajúcu návštevu ministra zahraničných vecí Antonyho Blinkena a povýšenie Ťin Ganga na nového ministra zahraničných vecí ako znaky stabilizácie bilaterálnych vzťahov. Upozornila aj na možnosť návštevy čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga v USA počas plánovaného samitu APEC, ktorý sa uskutoční koncom tohto roka v San Franciscu.

Výhľad hongkonských akcií spoločnosti Morgan Stanley je v súlade s názorom dlhoročného trhového veterána Hao Honga, ktorý predpovedá, že čínsky referenčný akciový index môže vyskočiť na najvyššiu úroveň od začiatku roka 2021.

H. Hong okrem toho uviedol, že korelácia čínskeho akciového trhu s jeho americkým náprotivkom klesla na takmer historické minimum. „Relatívne nezávislá trajektória oživenia Číny po skončení covidovej krízy, nezávislé nástroje fiškálnej a menovej politiky a všeobecne sa zlepšujúce podnikateľské a prevádzkové prostredie by mali pomôcť zabezpečiť, aby pozitívny scenár trval dlhšie," povedal analytik.

Príležitosť pre investora

Hao Hong, hlavný ekonóm investičnej skupiny Grow, uviedol, že nadbytočné úspory čínskych domácností podporia pokračujúcu rely čínskych akcií. „Sme na začiatku intenzívnych špekulácií. Prebytok úspor v Číne, ktorý mnohí považovali za znak extrémnej averzie voči riziku, môže byť palivom pre jarnú rely," uviedol H. Hong.

„Keď domácnosti začnú opäť míňať a menej šetriť, ekonomika sa zotaví a trh bude reagovať,“ dodal. „Je rok Zajaca a trh opäť naskočil do života.“ Min Chen, vedúci čínskeho portfólia v spoločnosti Somerset Capital, uviedol, že čínska ekonomika bude v roku 2023 dosahovať lepšie výsledky ako jej globálni kolegovia.

„Očakávame, že v tomto roku majú čínski politici veľký priestor na ďalšiu podporu ekonomiky," povedal. Dodal, že očakáva podporné opatrenia pre nehnuteľnosti a vidí signály deregulácie pre spoločnosti technologických platforiem. „To znamená, že Čína má v tomto roku dobrú šancu vyniknúť ako rýchlo rastúca ekonomika uprostred globálneho spomaľovania," podotkol M. Chen pre CNBC. Tieto skutočnosti môžu investorom pridať optimizmus a pri vhodnej alokácii kapitálu aj tučné zisky.

Rekordné prílevy kapitálu

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa