Tohtoročné predĺženie silnej rely európskych akcií ponecháva podľa stratégov obmedzený priestor na ďalšie zisky.

Po historicky najlepšom začiatku roka európsky akciový index Stoxx 600 ukončí rok 2023 na úrovni 452 bodov, čo znamená pokles o 1,2 percenta oproti aktuálnej hodnote indexu, a to aj po tom, čo viaceré investičné banky, vrátane bánk Goldman Sachs Group a Barclays, od minulomesačného prieskumu zvýšili svoje cieľové hodnotenie indexu. Vyplýva to z priemernej odpovede v prieskume agentúry Bloomberg medzi 19 trhovými prognostikmi.

„Aj keď sme zvýšili naše cieľové ceny, v ďalších mesiacoch očakávame len slabé výnosy," povedala Sharon Bellová, akciová strategička Goldman Sachs, ktorá tento mesiac zvýšila svoju prognózu indexu Stoxx 600 zo 450 na 465 bodov. Vzhľadom na to, že riziká pre akcie sú stále vysoké a firemné zisky by mali ďalej oslabovať, dlhopisy a hotovosť sú podľa investičnej banky jasnou alternatívou.

Ameriku prekonali dvojnásobne

Európskym akciám sa v januári darilo, pričom index Stoxx 600 vzrástol približne o sedem percent a od minima z 29. septembra dosiahol výnosy takmer dvadsať percent, čím prekonal výkonnosť amerického indexu S&P 500 o 11 percentuálnych bodov. Na čele európskej rely boli najmä cyklické akcie vrátane maloobchodu, cestovného ruchu, bánk a technológií.

US Open Winner Justin Rose Tours The New York Stock Exchange During Opening Of Trading
Neprehliadnite

Oživenie akciového trhu môže pokračovať. Predčasne sa však budú radovať len špekulanti

Tento rast podporilo rýchlejšie, ako očakávané opätovné otvorenie trhu v Číne, vyhnutie sa hlbšej energetickej kríze a známky toho, že inflácia sa spomaľuje. Okrem toho sa ekonomika drží lepšie, ako sa očakávalo a menej ekonómov predpovedá recesiu, čo znamená, že zisky firiem môžu klesnúť menej, ako sa pôvodne trh obával.

Analytici Bank of America okrem hodnotenia európskeho akciového trhu ako celku, vidia investičnú príležitosť najmä v jednom sektore.

Akcie mnohých spoločností prežili krutý rok 2022, keď sa skončili covidové výluky a vzrástla inflácia. Analytici banky teraz počítajú s tým, že jeden zo sektorov ponúka rast, pričom za posledných 18 mesiacov boli voči nemu investori veľmi opatrní.

„Pomer rizika a odmeny sa obrátil, sme nákupcami týchto akcií," hovorí Ashley Wallace z Bank of America o výraznom zvýšení nákupného ratingu na konkrétne štyri akcie firiem.

Z týchto akcií považuje Bank of America najmä jednu z nich za „najlepší spôsob investovania" na základe očakávania rizika a výnosu. Investičná banka zvýšila svoju cieľovú cenu pre akcie tejto firmy štvornásobne. Akcie ďalšej spoločnosti investičná banka vidí až na trojnásobku ich súčasnej hodnoty.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa