Ceny hypoték neklesajú len na Slovensku a v eurozóne, postupne klesajú aj v USA. Úrokové sadzby v USA klesajú päť mesiacov po sebe a tento pokles znamená, že aktuálne by sa oplatilo refinancovať hypotéku celkovo štrnástim miliónom Američanov.

Sadzby klesajú

Hypotéky v USA fungujú odlišne ako na Slovensku. Najbežnejším druhom úveru na bývanie je hypotéka s dobou fixácie na tridsať rokov. Úroková sadzba sa v tomto prípade určuje na celú dobu splatnosti. Táto úroková sadzba je aktuálne na úrovni 2,88 percenta. Úrokové sadzby zverejňuje týždenne štátna agentúra Freddie Mac každý týždeň. Sadzby sú aktuálne najnižšie od 18. februára. Ešte v apríli bol trhový priemer na úrovni 3,18 percenta.

byvanie
Neprehliadnite

Cena hypoték je nízka, riziká významné aj nepoznané

Pri pätnásťročnej fixácii je trhový priemer v USA 2,22 percenta. Pätnásťročná fixácia je v slovenských podmienkach atypická a začína nižšie ako je trhový priemer v USA. Ceny úverov na bývanie v USA sa so slovenskými úvermi ťažko porovnávajú, keďže na Slovensku sa k takej dlhej fixácii klienti nedostanú.

Úrokové sadzby hypoték s fixnou úrokovou sadzbou sú naviazané na aktuálne nízke výnosy z desaťročných amerických vládnych cenných papierov. Je pravdepodobné, že keď budú výnosy z dlhopisov stúpať, zvyšovať sa budú aj ceny úverov na bývanie. Výnosy z desaťročných amerických dlhopisov sa aktuálne pohybujú na úrovni zhruba 1,3 percenta.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa