Dlžníci Sociálnej poisťovne sa môžu zbaviť vysokých penále. Od februára začína platiť generálny pardon, ktorý sa má dotknúť milióna subjektov. Z toho  je 353,8 tisíca zamestnávateľov, 497,7 tisíca samostatne zárobkovo činných osôb a vyše 218-tisíc fyzických osôb. Naposledy bolo penále odpustené v roku 2010, teraz prichádza na rad opäť. Chce to len jedno – dlhy čím skôr zaplatiť.

Sú tri veci, ktoré sú dôležité pri pomoci dlžníkom, uvádzal pre TREND vlani v októbri minister práce Milan Krajniak. „To, čo robíme v bezplatných dlhových poradniach, je exekučná prevencia. Približne o polovicu sme znížili exekučné zrážky z príjmov a čaká nás buď celoplošná exekučná amnestia, alebo zbavovanie sa dlhov po častiach,“ dodal. Napokon padlo finálne rozhodnutie. Najbližšia amnestia sa týka odpustenia penále v Sociálnej poisťovni.

Ku koncu augusta 2022 evidovala poisťovňa pohľadávky v sume 844,3 milióna eur, z toho na poistnom 598,2 milióna eur. K 30. januáru 2023 figuruje v zozname jej dlžníkov 104-tisíc subjektov. Dlžné poistné a penále vymáha troma spôsobmi – vo vlastnej réžii v správnom konaní od roku 2017, prostredníctvom mandátnej správy alebo cez súdneho exekútora. 

Zoznam aktualizuje štyrikrát mesačne a nachádzajú sa  v ňom právnické a fyzické osoby s dlhom viac ako päť eur. Podľa zákona o sociálnom poistení poisťovňa predpisuje dlžníkovi penále, a to 0,05 percenta z dlžnej sumy za každý deň omeškania odo dňa splatnosti poistného do dňa jeho úhrady na účet v štátnej pokladnici.

Zaplatiť dlh do konca augusta

Základnou podmienkou, aby mohli byť penále dlžníkom odpustené, je zaplatiť dlžnú sumu poistného (istinu) najneskôr do konca augusta 2023, čiže do pol roka. Sociálna poisťovňa nepredpíše penále alebo odpustí povinnosť zaplatiť už to predpísané, ak vzniklo pred júlom 2022. Ak nebude pohľadávka do konca augusta 2023 vysporiadaná, práva poisťovne voči dlžníkovi nezanikajú, teda môže naďalej pokračovať vo vymáhaní pohľadávky.

Už v minulosti Sociálna poisťovňa udelila dva generálne pardony. Prvý pardon zaviedol zákon č. 555/2007 Z. z. o zmene zákona 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení. Poisťovňa odpustila dlžníkom povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viazalo na dlžné poistené a dlžné príspevky na starobné dôchodkové poistenie za obdobie pred 1. januárom 2007, ak fyzická alebo právnická osoba tieto dlhy zaplatila najneskôr do 31. januára 2008.

Druhý generálny pardon bol v roku 2010 zavedený zákonom č. 572/2009 Z. z. „Generálnymi pardonmi z roku 2008 a 2010 bolo celkovo vysporiadaných vyše 1,1 milióna dlžníkov,“ prezrádza pre TREND hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa