Miliardár, jeden zo zakladateľov PayPalu a prvý investor do Facebooku Peter Thiel, vyvolal vlnu pobúrenia počas vystúpenia na konferencii Bitcoin 2022 v Miami. Obhajoval digitálnu menu a ostro kritizoval niektoré najznámejšie osobnosti z finančného sveta.

Warrena Buffetta, Jamieho Dimona a Larryho Finka zaradil medzi členov „finančnej gerontokracie“, ktorá je proti „revolučnému mládežníckemu hnutiu“, ktoré zahŕňa aj bitcoin. P. Thiel ich obvinil, že digitálna mena nedokázala dosiahnuť hranicu stotisíc dolárov, čo je benchmark populárny medzi skalnými zástancami tohto aktíva, píše agentúra Bloomberg.

Nepriateľ číslo jeden

Vo svojom vystúpení tvrdil, že finanční lídri sa zámerne snažili potlačiť bitcoiny, aby ochránili vlastnú moc. „Je to hnutie a je to politická otázka, či toto hnutie uspeje alebo či sa nepriateľom podarí zastaviť nás,“ povedal P. Thiel. Dodal, že W. Buffett je „nepriateľ číslo jeden“.

Cieľom kryptomeny je podľa miliardára prevrátiť naruby tradičné spôsoby používania financií a ohroziť moc a bohatstvo „establishmentu“. Je presvedčený, že bitcoin v hodnote 830 miliárd amerických dolárov má potenciál konkurovať všetkému svetovému zlatu v hodnote 13 biliónov dolárov. S rastúcou infláciou a klesajúcou dôverou v papierové meny tiež tvrdil, že hodnota bitcoinu sa môže rovnať hodnote všetkých verejných akcií, ktoré sú v súčasnosti ohodnotené na 115 biliónov dolárov - rovnako ako zlato na konci 70. rokov 20. storočia.

Kto je Peter Thiel

Libertariánsky technologický podnikateľ sa preslávil ako prvý investor na Facebooku.

Okrem PayPalu je spoluzakladateľom spoločností Clarium Capital, Palantir Technologies a Founders Fund.

V roku 2016 sa stal najznámejšou pravicovou osobnosťou na svete, keď podporil prezidentskú kandidatúru Donalda Trumpa a vystúpil na republikánskom zjazde.

Jeho majetok sa odhaduje na dve a pol miliardy dolárov.

Úspešný podnikateľ a miliardár dlho tvrdil, že digitálne meny by vo všeobecnosti mohli nahradiť súčasný finančný systém. PayPal, ktorý spoluzakladal, sa na začiatku svojej existencie vzdal vlastných ambícií v oblasti digitálnej meny, aby zapadol do existujúceho sveta platieb. Aj keď má teraz hodnotu 130 miliárd dolárov, Thiel opísal online platobnú metódu ako sklamanie v porovnaní s tým, čím sa mohla stať.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa