Zisky bánk sa blížia k rekordom, zďaleka sa im však nedarí tak dobre ako sa zdá, hovorí generálny riaditeľ Tatra banky Michal Liday. Podľa neho sa na zisky banky treba pozrieť inou optikou Dôležitejšia je návratnosť kapitálu, konštatuje v rozhovore pre TREND. Pripomína, že členstvo Slovenska v eurozóne je na jednej strane výhodou, na druhej nízke úrokové sadzby ECB vytvárali na domáce banky veľký tlak. Zároveň podotýka, že aj podnikanie bánk ovplyvňuje vojna, geopolitická nestabilita či obavy z recesie.

Zisky bánk vyzerajú na prvý pohľad dobre, vlaňajšok bol takmer rekordný. No zároveň je bankový sektor výrazne väčší ako počas rekordného roku 2016. Ako teda hospodárske výsledky bánk interpretujete?

Je správne postaviť túto tému do relatívnej optiky. Zisk je totiž prvoplánový a veľmi skresľujúci ukazovateľ. Je obrovský rozdiel, či podnikáte v sektore, ktorý na stomiliónový zisk, čo znie ako veľké číslo, potrebuje alokovať, držať a navyšovať kapitál, ktorý prevyšuje jednu miliardu, alebo ste sto miliónov zisku dosiahli z počiatočnej desaťmiliónovej investície. Tá druhá suma znie ako rozprávkový zárobok, prvá ním určite nie je. A práve tá sa viac podobá slovenskému bankovému sektoru.

Navyše, významnú časť zisku akcionári nemajú v disponibilnej podobe, musia ju premeniť na ďalší kapitál. Ak by nejaký umelý zásah ešte znížil ziskovosť, mohli by sme sa pri takomto riziku ocitnúť na hranici zmysluplnosti podnikania.

Čo z toho vyplýva?

Omnoho reálnejším ukazovateľom ako nominálny zisk je návratnosť kapitálu. Ak by sme sa dokázali zmieriť s istou dávkou zjednodušenia, mohli by sme povedať, že to je niečo ako výnos z investície. Na tomto relatívnom ukazovateli lepšie vidíte, ako sa nejakému sektoru darí. Keď sa pozrieme na bankový sektor touto optikou, tak vidíme, že napriek zisku, ktorý sa blížil k historickým maximám, z pohľadu návratnosti kapitálu stále zaostávame za úrovňami spred roka 2019. Myslím si, že budeme smerovať k ďalšiemu poklesu.

Predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Tatra banky Michal Liday.
Zdroj: MICHAL SMRČOK

Ako je na tom teda sektor z tohto pohľadu? Darí sa návratnosti kapitálu zlepšovať?

Nie na úroveň spred roka 2019, v súčasnosti sme niekde okolo ôsmich percent. Relevantné sú ale čísla na konci roka. V priebehu roka totiž nemusí byť vidno lineárne vyvážený priebežný výsledok.

Medzinárodná konkurencia

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa