Chcú zaviesť vyššie zdravotné odvody pre konateľov eseročiek, ktorí si vyplácajú mzdu vo výške pár eur, ale nakoniec na to doplatia tí najchudobnejší, ktorí si privyrábajú na skrátené pracovné úväzky a majú hlboko do vrecka. Rezort zdravotníctva navrhol zvýšiť minimálne zdravotné odvody na úroveň minimálnej mzdy, ale na povrch vyplávali postupne ďalšie informácie.

Realita dva roky po voľbách bude takáto – od roku 2023 sa zavedie minimálny základ zamestnanca pre odvod poistného na verejné zdravotné poistenie, ktorý bude pri výške minimálnej mzdy 700 eur v hrubom predstavovať 98 eur mesačne. Pritom v programovom vyhlásení vlády Eduarda Hegera je uvedená veta, ktorá mala signalizovala opak.

„Budeme podporovať zvýšenie majetkových daní z nehnuteľností kompenzované znížením daňovo-odvodového zaťaženia nízkopríjmových skupín obyvateľstva vrátane posilnenia odpočítateľnej položky pre nízkopríjmových.“ Nestane sa tak.

Na snímke vľavo premiér SR Eduard Heger (OĽaNO) a vpravo minister hospodárstva SR Richard Sulík (SaS) 28. júna 2022 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Drahá elektrina i plyn, nový štandard v Európe. Slováci musia čakať na Brusel až do tuhej zimy

Môže za to chystaný zákon o zdravotných poisťovniach a o dohľade nad zdravotnou starostlivosťou č. 581/2004 Z. z. z dielne rezortu zdravotníctva pod vedením ministra Vladimíra Lengvarského. Ten navyše úplne zruší odpočítateľnú položku na zdravotné poistenie, ktorá je vraj už zastaralá. Stačilo ju pritom zvýšiť a aktualizovať, aby odrážala potreby najslabšie zarábajúcich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa