„Maloobchodné tržby zaznamenali dvojciferný pokles, hlbší než počas prvej vlny a najhlbší od finančnej krízy. Výrazne nižšie tržby dosiahli aj supermarkety, ktorým sa vlani darilo odolávať vplyvom pandémie,“ uvádza sa v najnovšom Monitore od Inštitútu finančnej politiky (IFP). Štátnym analytikom zhoršujúcu sa finančnú situáciu slovenských domácnosti signalizujú aj klesajúce príjmy z eKasy a výberu dane z pridanej hodnoty (DPH).

Za súčasnú situácia môže v prvom rade prísny lockdown. Sektor HoReCa je na tom najhoršie od začiatku pandémie. Obrovské straty majú hlavne majitelia zatvorených hotelov, penziónov a turistických chát. Veľkým obchodným reťazcom v úvode roka klesli zisky kvôli absencii novoročných výpredajov. Navyše počas druhej vlny na rozdiel od prvej ľudia menej nakupujú aj v domácich internetových obchodoch.

Medziročný vývoj maloobchodných tržieb
Infogram

Šetrenie znižuje príjmy štátu

„Slabú spotrebu začiatkom roka indikuje aj vyše 16-percentný medziročný pokles vo výbere dane z pridanej hodnoty,“ píše sa v analýze IFP. To je obrovský prepad, ktorý nikto nečakal a prípadné pokračovanie tohto trendu môže štátnu pokladnicu pripraviť o stovky miliónov eur. Za celý minulý rok pritom výber DPH klesol len o pár desatín percenta a v peňažnom vydrení išlo o sumu 17 miliónov eur.

V slovenskej ekonomike sú aktuálne dve sadzby DPH. Nižšia desaťpercentná sa účtuje na vybrané druhy potravín a vyššia dvadsaťpercentná na všetko ostatné. Z pohľadu príjmov štátneho rozpočtu ide o významnú spotrebnú daň, ktorá do štátnej pokladnice minulý rok priniesla 6,81 miliardy eur a v tomto roku sa počíta s výberom 7,06 miliardy eur.

Za nečakane zlý výber v úvode roka môže práve zníženie maloobchodných tržieb, ktoré v januári klesli o 16,8 percenta. Počas prvej vlny pandémie takýto razantný prepad krajina nezažila a minulý rok boli najhoršie čísla v apríli, kedy maloobchodné tržby klesli o 14,3 percenta.

Počas nasledujúcich mesiacov sa situácia začala postupne upokojovať. Pokles v máji 2020 bol vo výške 8,9 percenta v júni 2020 len o 1,6 percenta. Podobný scenár sa pravdepodobne zopakuje aj v tomto roku. Dokonca v prípade rýchleho otvorenia obchodov sa môže naplniť aj tohtoročný plán vyššieho výberu DPH.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa