Problém vrátiť sa k splácaniu úverov po odznení odkladu splátok signalizuje približne 3 600 domácností, čiže asi deväť percent z tých, ktoré o odklad požiadali. Dotkne sa teda zhruba desaťtisíc obyvateľov Slovenska, pričom v ohrození sú úvery v objeme približne 120 miliónov eur. Ukázal to prieskum spoločnosti Focus pre Národnú banku Slovenska (NBS).

Ďalších pätnásť percent z domácností, ktoré majú odklad, očakáva, že po skončení splátkových prázdnin ich finančná situácia bude horšia ako pred pandémiou ochorenia Covidu-19, no splácať záväzky zvládnu.

Eduard Heger, minister financií
Neprehliadnite

Hlavne komunikujte, odkazujú banky ľuďom, ktorým odklad splátok nestačí

Tieto domácnosti budú musieť napríklad ubrať zo svojich výdavkov, prípadne budú čerpať z úspor. Domácnosti, ktoré požiadali o odklad, znížili svoje mesačné výdavky pod vplyvom pandémie v priemere o približne 250 eur. Na porovnanie, domácnosti, ktorých sa odklad netýka, ich znížili asi o šesťdesiat eur.

Nič prekvapujúce

Celkovo je na Slovensku približne 736-tisíc domácností splácajúcich nejaký úver alebo pôžičku, o odklad požiadalo približne 40-tisíc z nich a celkovo sa splátkové moratórium týka približne 170-tisíc úverových zmlúv, ktoré uzavreli fyzické osoby.

Podľa NBS je približne tretina odkladov „preventívna“, teda klienti bánk čerpali odklad aj napriek tomu, že to v ich prípade nebolo úplne nevyhnutné. „Výpadok ich príjmu zďaleka nie je taký veľký ako to, čo ušetrili na splátkach,“ hovorí Martin Šuster, riaditeľ odboru výskumu NBS.

Čítajte ďalej s predplatným TRENDU

Odomknite článok cez SMS za 1,90 € týždenne s automatickou obnovou.

Poslať SMS

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa