Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Po silnejšom vlaňajšku aj v tomto roku prílev peňazí do podielových fondov na Slovensku pokračuje. No majetok vo fondoch adekvátne nerástol. Situácia na svetových trhoch hodnotu investícií viac ako 600-tisíc klientov stenčila. Nie však zisky desiatky domácich správcovských spoločností.

Kto ako zhodnotil

Keď sa porovná zmena majetku za polrok s čistými predajmi, len dvom správcom z 25 presiahol prírastok majetku čisté predaje. Ostatným majetok napriek výsledku v predajoch klesal. Respektíve nenarástol o toľko, koľko pribudlo nových peňazí.

Tatra Asset Management (AM) dosiahol čisté predaje 225 miliónov eur, no hodnota majetku vo fondoch stúpla len o 160 miliónov eur. Najväčší zo zahraničných distribútorov KBC AM zase zaznamenal predaje 37 miliónov eur, no majetok klesol o 13 miliónov eur.

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Za tento negatívny vývoj môže, pochopiteľne, kríza, ktorej sa nevyhli ani fondy predávané na Slovensku. Len tie od Allianzu AM a ČP Investu, čo je nový distribútor na trhu, sa takému vývoju vyhli.

To len preto, že majú málo zainvestované fondy. Tieto firmy sú najmenší domáci správca, respektíve najmenší distribútor, takže na celkovú zmenu majetku v správe to vplyv nemalo.

Celkové čisté predaje dosiahli 420 miliónov eur. Pritom majetok stúpol o 60 miliónov na 5,3 miliardy eur. Viac ako polovicu z čistých predajov si uchmatol Tatra AM, nad tridsať miliónov eur sa dostali už len ČSOB AM, fondy KBC a Axa Investičná spoločnosť.

Traja najväčší majú trhový podiel 70 percent, zahraniční správcovia jednu pätinu. Sedmička menších domácich si delí zvyšnú desatinu. Podiel zahraničných v dôsledku výraznejšieho zníženia hodnoty aktív vo fondoch mierne klesol.

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Konkurencia vkladov

V predaji sa fondom, hlavne najväčších správcov a distribútorov, darilo adekvátne k postoju materskej banky k termínovaným vkladom. Kým Slovenská sporiteľňa a VÚB majú v ponuke zaistené fondy len ako doplnok a preferujú zaistené produkty v podobe depozitov, Tatra banka dala zelenú správcovi v predaji zaistených fondov a depozitmi nekonkurovala.

To sa opätovne prejavilo na silnejších predajoch fondov. AM SLSP vykázal len vyše 20 miliónov eur a VÚB AM tri milióny eur.

Situácia sa počas tohto leta zmenila, a tak možno očakávať, že sa zmení aj celoročný prílev peňazí. Banky sa po niekoľkých rokoch preferovania podielových fondov snažia získať viazané zdroje od klientov. A to už aj Tatra banka, ktorá ako prvá nápadne niekoľkonásobne zvýšila úročenie obyčajných termínovaných vkladov.

V ostatných bankách takisto začína konkurovať fondom klasika, ktorá je na rozdiel od nich istá a s istým, hoci stále nie závratným úrokom. Spolu so štruktúrovanými vkladmi, kde je minimálny úrok istý a bonusový závisí od vývoja rôznych aktív na finančných trhoch, tak znižujú záujem o investície v podielových fondoch. Môžu nielen znížiť predaj nových podielov, ale celkovo odlákať z produktu peniaze.

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Konzervatívni, nie predvídaví

Menší vplyv môže mať príchod viacerých obchodníkov s cennými papiermi na slovenský trh. Tí zavetrili príležitosť s rastúcou finančnou silou obyvateľov a s prijatím eura v januári.

Zaujať sa snažia tých, čo chcú aktívne investovať a zarobiť viac, než ponúka banka na vklade a prinesú manažéri v podielových fondoch. No brokerov sa správcovia budú obávať menej – väčšina ľudí si netrúfla na rizikovejšie investície vo fondoch, nieto ešte na priame online investovanie.

V tom, čo sa predalo od januára do júna, viedli naďalej peňažné a potom zaistené fondy. Neprejavuje sa takto predvídavosť slovenských investorov, ale ich pretrvávajúci konzervatívny prístup a logicky aj predajné preferencie v bankách.

Ktoré získavajú najviac peňazí do fondov. Kríza, pravda, presun peňazí do zaistených fondov môže len urýchliť.

Peňažným fondom nepomôže, tu zvíťazia skôr bankové vklady. Tému euro fondoví správcovia, vzhľadom na zameranie ich matiek skôr smerom k vkladom a vzhľadom na situáciu na trhoch, nevyužívajú.

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Ziskovosť stúpla

Celkový čistý zisk desiatky domácich správcov medziročne stúpol zo 4,7 na 5,6 milióna eur. Ziskovosť klesla len ČSOB a Istro AM. A Allianz AM zvýšil stratu – po necelom roku činnosti nemá dostatočný majetok v správe.

Správcovia zarábajú bez ohľadu na výsledok svojej práce s investovanými peniazmi od klientov. Fondy, kde odmena manažéra závisí od výsledky fondu, sa dajú spočítať na prstoch a pre retail vlastne vôbec neexistujú.

Výnosy desiatky správcov z prijatých provízií predstavovali 30 miliónov eur, medziročne stúpli o sedem percent. Zaujímavé je, že Tatra AM stúpli vzhľadom na jeho silné predaje a rast majetku len o nepatrné tri percentá. Signalizuje to zlacnenie služieb.

Fondy na Slovensku sú až na výnimku spravované pasívne, respektíve len veľmi málo aktívne, no vyberajú si vyššie odmeny, ako platia klienti v čisto pasívnych investíciách. Vo fondoch, ktoré mixujú viacero aktív, sa snažia správcovia investovať čo najkonzervatívnejšie, aby v čase poklesu menej prerobili. Čo vedie takisto k tomu, že v čase rastu môžu menej zarobiť.

V polročných rebríčkoch prvý raz figuruje Allianz AM, ktorý vznikol takto pred rokom. Zmena sa črtá v súvislosti s predajom Istrobanky a jej dcérskej firmy Istro AM ČSOB, ktorá má vlastného správcu. No aj s majetkom Istro AM by ČSOB AM figuroval s výrazným odstupom za vedúcim triom.

V ponuke je päť stovák fondov. V bežnom predaji, s informáciami v slovenskom jazyku. Hoci domáci správcovia postupne zlučujú vopred na zánik odsúdené stratégie, ako boli špecifické dlhopisové, v ponuke sa objavujú aj novinky, a to hlavne od zahraničných distribútorov.

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Majetok vo fondoch pre krízu nerastie

Ilustračné foto - Profimedia.cz