Chystaný systém e-faktúr sčasti niektorými prvkami pripomína už zabehnutý projekt e-Kasa. Ten mal priniesť vyššiu kontrolu štátu nad daňovými únikmi z hotovostných tržieb. Jeho Achillovou pätou bola nedostatočná príprava a neskoré zapojenie tvorcov softvérov do procesov. 

Na snímke podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas rokovania 29. schôdze vlády SR 8. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Koniec papierových faktúr, firmy musia otočiť. Odhalia dáta štátu, zožerie im to čas i náklady

Na problémy upozorňovali aj účtovníci a koncoví používatelia, hovorí pre TREND výkonný riaditeľ občianskeho združenia slovensko.digital Peter Kulich (na titulnej snímke). „V rámci e-Kasy si nevedeli stiahnuť vlastné dáta poskytnuté Finančnou správou v exceli či v iných formátoch, s ktorými by mohli ďalej pracovať.

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Veľké prebudenie pri e-faktúrach. Matovič odsleduje každého, ohlásil však obrovské zmeny

Ak štát chce, aby bol nový projekt e-faktúr úspešný, mal by komunikovať s výrobcami softvérov i koncovými klientami. Firmám treba poskytnúť za to istú pridanú hodnotu,“ dodáva P. Kulich.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa