Michael Burry založil v roku 2000 hedžový fond Scion Capital, ktorý financoval z dedičstva a pôžičiek od svojej rodiny. Svojim investorom rýchlo priniesol mimoriadne zisky. Do konca roka 2004 spravoval 600 miliónov dolárov. Scion Capital nakoniec zaznamenal od svojho vzniku v novembri 2000 do júna 2008 výnosy vo výške 489 percent.

Index S&P 500, ktorý je považovaný za referenčnú hodnotu pre americký trh, dosiahol v rovnakom období výnos vrátane dividend len necelé tri percentá. M. Burry bol schopný dosiahnuť tieto výnosy čiastočne tým, že na vrchole internetovej bubliny špekuloval na pokles nadhodnotených technologických akcií.

V roku 2005 sa M. Burry začal zameriavať na trh s rizikovými hypotekárnymi úvermi. Vďaka analýze postupov pri poskytovaní hypotekárnych úverov v rokoch 2003 a 2004 správne predpovedal, že realitná bublina sa zrúti už v roku 2007.

História sa zopakuje

M. Burry bol jedným z mála odvážnych investorov na Wall Street, ktorí predpovedali krach v roku 2008 a zarobili na ňom nepredstaviteľné množstvo peňazí. A dnes je presvedčený, že sa blíži ďalší. Na svojom účte na Twitteri dokonca zverejnil zoznam spoločností, ktoré by podľa neho nemali prežiť túto situáciu.

Skúsený investor predpovedá katastrofické scenáre pomerne pravidelne. V poslednom čase je však vo svojich vyjadreniach o niečo dôraznejší. Tvrdí, že sa blíži druhá bublina dot-com a veľký počet investorov vykrváca. Tento rok je pre investorov naozaj krutý a ani osvedčená stratégia časovania trhu „Buy the dip“ (nakupovať akcie pri poklese, pozn. Trendu) neprináša ovocie.

Ako je u investora známeho z filmu „The Big Short" zvykom, vyjadruje sa najmä prostredníctvom sociálnej siete Twitter. Pred týždňom na svojom účte označil 218 amerických akcií firiem s trhovou kapitalizáciou vyššou ako jedna miliarda dolárov a ročnou stratou vyššou ako 100 miliónov dolárov. Dodal, že 29 z nich sa môže
„pochváliť" trhovou kapitalizáciou dokonca vyššou ako 10 miliárd dolárov a ich celková hodnota je 655 miliárd dolárov. O tom, že jeho predpoklady nemusia stáť na vode, vypovedá aj fakt, že minulý piatok sa z amerického akciového trhu doslova vyparilo 930 miliárd dolárov.

Investičný vizionár mohol mať na mysli aj scénar, že tieto spoločnosti by podľa čísel nemali vôbec existovať a budú zmietnuté ďalším krachom.

Najsilnejšie posolstvo jeho tweetu by sa dalo interpretovať takto: „Opakujem to. Všetky nezmysly musia ísť preč.“

Nevidí svetlo na konci tunela

Narážal tým na svoj augustový príspevok, v ktorom sa sťažoval, že na trhy sa vrátila takzvaná kovidová hlúposť. Prirovnal tak letné zotavenie na burze k podľa neho nezmyselnému správaniu sa investorov počas pandémie.

väznica
Neprehliadnite

M. Burry šokuje Wall Street. Zlikvidoval celé svoje akciové portfólio. Verí len jednej firme

Šéf spoločnosti Scion Asset Management už skôr naznačil, že index S&P 500, ktorý tento rok klesol o približne 25 percent, by mohol spadnúť zo súčasných „vyfúknutých“ úrovní o ďalších 48 percent na približne 1 900 bodov.

M. Burry tiež uviedol, že súčasná situácia na trhu mu pripomína druhú polovicu desaťročia po roku 2000. Povedal aj, že niektoré nepopulárne akcie sa obchodujú za výhodné ceny. Nie sú to však tie, ktoré sú viditeľné na radaroch každého ziskuchtivého investora. Na mysli má aj konkrétnu spoločnosť, ktorej akcie nakúpil v auguste. Verí jej natoľko, že v jeho aktuálnom portfóliu tvorí 100-percentnú zložku. Ostatných akcií sa investor zbavil. Investícia mu zatiaľ vynáša za dva mesiace vyše 25 percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa