Ray Dalio je zakladateľom najväčšej svetovej firmy Bridgewater Associates, ktorá spravuje až 154 miliárd dolárov. Americký miliardár, investor a manažér hedžových fondov zavádza do svojho portfólia v turbulentných časoch podstatné zmeny. Kým iní veľkí investori poukazujú na nebezpečenstvo ďalších burzových poklesov a kolaps ekonomiky, R. Dalio je príkladom, že netreba panikáriť. Od založenia fondu v roku 1975 vrátil Bridgewater svojim investorom 52,2 miliardy dolárov, teda viac, ako ktorýkoľvek iný hedžový fond na svete.

Hoci je spoločnosť Bridgewater veľmi uznávaná a na jej čele stojí impozantný investor, nedá sa povedať, že by ju tohtoročné poklesy na Wall Street nezasiahli a neovplyvnili jej stratégiu. Bridgewater stratila v poslednom štvrťroku takmer jednu miliardu dolárov (nerealizované straty = pokles akcií), čo je jeden z dôvodov, prečo sa výrazne zmenila jej stratégia. Neodolala stávkam na pokles akcií a oznámila gigantické „šorty” (z ang. short sale - predaj na krátko, stávka na pokles ceny akcií, pozn. TREND).

Pesimistický výhľad v hlavnej úlohe?

Agresívne zvyšovanie sadzieb zo strany Americkej centrálnej banky vrhá na akciový trh obrovský tieň. Medzi odborníkmi, ktorí bijú na poplach, bol aj veľmi skeptický R. Dalio. V príspevku na sociálnej sieti LinkedIn varoval, že sprísnenie podmienok zo strany Fedu by mohlo viesť k stagflácii, teda ekonomickej situácii, ktorá sa vyznačuje vysokou infláciou, ale bez výrazného hospodárskeho rastu a zamestnanosti, ktoré sú s ňou zvyčajne spojené.

„Z dlhodobého hľadiska Fed s najväčšou pravdepodobnosťou určí strednú cestu, ktorá bude mať podobu stagflácie. Ak to zhrnieme, povedzme, že akciové trhy môžu ešte klesnúť o 20 - 25 percent,” predpovedal R. Dalio. 

Po minulotýždňovom výraznom (75 bázických bodov) zvýšení úrokových sadzieb Fedom, miliardár R. Dalio povedal, že „začíname vidieť všetky klasické prvé príznaky” recesie. Fed týmto krokom jasne ukázal, že prioritou číslo jeden je boj proti inflácii. Na margo toho R. Dalio v rozhovore jasne povedal, že v dôsledku týchto krokov príde hospodárska bolesť. 

väznica
Neprehliadnite

M. Burry šokuje Wall Street. Zlikvidoval celé svoje akciové portfólio. Verí len jednej firme

„Práve teraz sme veľmi blízko k roku s nula percentným rastom. Myslím si, že do roku 2023 a potom do roku 2024 to bude ešte horšie, čo bude mať vplyv na voľby,” komentuje investor. Podľa miliardára bude Fed pokračovať v zvyšovaní úrokových sadzieb, až kým ekonomická bolesť nebude väčšia ako bolesť z inflácie.

V lete spoločnosť Bridgewater Associates vydala správu, že stavila 10,5 miliardy eur na pokles európskych spoločností vrátane holandskej ASML Holding, ktorý je v súčasnosti najväčším dodávateľom fotolitografických systémov, ktoré slúžia na výrobu čipov pre polovodičový priemysel. Fond taktiež stavil proti francúzskej ropnej spoločnosti Total Energies a nemeckej technologickej spoločnosti SAP.

Vzhľadom na to, že všetky akcie, ktoré boli šortované, sú súčasťou indexu Euro Stoxx 50, zdá sa, že Daliov fond sa touto formou zaistil voči ďalším poklesom na trhu, keďže stále má veľké pozície v akciách svetových firiem.

V uplynulom štvrťroku vizionár z Wall Street naozaj nezaháľal, využil mnohé zaujímavé poklesy a pridal milióny dolárov do nasledovných akciových pozícií.

Miliardár verí dvom sektorom

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa