Bude to najväčšia reštrukturalizácia firmy v dejinách Slovenska od ozdravenia Váhostavu, alebo najväčší krach finančnej spoločnosti od čias BMG Invest. Väčšina veľkých aj drobných investorov, dnes už veriteľov, spoločnosti Arca Capital to už tuší a snažia sa preto zachrániť aspoň niečo zo svojich peňazí. Nebude to ľahký ani krátky proces. Ozdravenie firmy formou reštrukturalizácie dlhov sa môže ťahať aj päť rokov. Taká je projekcia ozdravného plánu, ktorý sa však už niekoľkokrát prerábal.

Dcérska firma Arca Capital Slovakia (ACS) má veriteľov zväčša na Slovensku a dlhuje im viac ako 350 miliónov eur. Jej materská firma, Arca Investments má „sekeru“ v objeme viac ako 700 miliónov eur. Tá dlhuje investorom zväčšia v Česku. Celkové dlhy skupiny Arca sú asi okolo jednej miliardy eur.

Rastislav Velič, Arca Capital
Neprehliadnite

Hlavné insolvenčné konanie s firmou Arca Investments sa bude konať v Česku

Hodnota jej aktuálneho majetku sa pritom odhaduje len asi na polovicu tejto sumy. Navyše jeho hodnota je otázna, keďže firma si za ostatný rok poškodila imidž a v kríze sa niektoré jej aktíva ešte viac znehodnotili. TREND sa pozrel pozornejšie na jej veriteľov, ich požiadavky a vyhliadky na úspech či neúspech.

Oklamaní a sklamaní investori

Najpočetnejšia, ale aj najzraniteľnejšia skupina sú drobní investori, ktorí vložili, najmä do dlhopisov Arcy Capital Slovakia rádovo tisícky eur. Nazvime ich dlhopisoví investori. Pre niektorých to bola len časť finančného majetku, pre iných rodinné úspory.

V Česku sú najmä veritelia Arcy Investments, ktorí kupovali jej zmenky. Keďže v korunách šlo o miliónové sumy, výnimkou nie sú ani prípady, keď sa na ne zložilo niekoľko členov rodiny, píše český Forbes.

„Investovala som cez stavebné bytové družstvo 2,5 milióna korún z predaja pozemku. Povedali mi, že je to minimálna čiastka. Prosím ale, aby ste neuvádzali moje ani ich meno, o túto reklamu by určite nestáli,“ opísala pre TREND nedávno sklamaná investorka z Česka. Podobných príbehov, ale aj nástojčivých otázok o budúcnosti Arcy je neúrekom. S redakciou sa o ne delia pod podmienkou zachovania anonymity.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa