Ak niekto zaplatí včas doterajšie dlhy v Sociálnej poisťovni, jeho penále sa jednoducho zmaže. Pokiaľ sa však bude zdráhať podlžnosti vyrovnať, mohol by od februára 2023 dočasne prísť o vodičský preukaz. Keď sa koncom augusta tohto roka objavil v médiách takýto návrh zákona o sociálnom poistení z dielne poslancov Petry Hajšelovej a Petra Pčolinského (Sme rodina), vzbudil u odborníkov i verejnosti značný záujem. Niektoré boli pozitívne, iné negatívne.

V súčasnosti to už nie je pravda. Navrhovatelia v septembri stiahli svoj návrh, ktorý sa okrem iného dotýkal aj generálneho pardonu v Sociálnej poisťovne. Nepredvídateľné zmeny legislatívy cez poslanecké návrhy nie sú novým problémom, za vlády Eduarda Hegera sa to však deje v čoraz väčšej miere, čo potvrdzujú aj viaceré podnikateľské a zamestnávateľské zväzy.

A práve to je chyba. Zmeny uskutočnené návrhmi v parlamente sú často nekvalitne pripravené, obchádzajú štandardné pripomienkové konanie a mnohokrát sú schvaľované narýchlo tesne pred účinnosťou zmien.

Obdobný legislatívny návrh sa zrejme dostane na stôl vlády opäť, nikto však netuší, v akej to bude forme. Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) však myšlienku generálneho pardonu v rámci Sociálnej poisťovne a následne i exekučnej amnestie nevypustil z hlavy, práve naopak.

„O tejto problematike vedieme internú aj externú odbornú a politickú diskusiu. Generálny pardon je téma, ktorú minister aktívne presadzuje,“ potvrdila pre TREND hovorkyňa rezortu práce Eva Rovenská. Ide len o to, akou formou sa daný návrh podarí presadiť v menšinovej vláde a následne i v parlamente, pretože odborné diskusie k tomu chýbajú.

Dva generálne pardony sa osvedčili

Už v minulosti Sociálna poisťovňa umožnila dva generálne pardony. Prvým poisťovňa odpustila dlžníkom povinnosť zaplatiť penále, ktoré sa viazalo na dlžné poistené a dlžné príspevky na starobné dôchodkové poistenie za obdobie pred 1. januárom 2007, ak fyzická alebo právnická osoba tieto dlhy zaplatila najneskôr do 31. januára 2008. Druhý generálny pardon prebehol v roku 2010.

„Generálnymi pardonmi z roku 2008 a 2010 poisťovňa vysporiadala vyše 1,1 milióna dlžníkov,“ objasňuje pre TREND hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

Pôvodne sa ešte v septembri tohto roka uvažovalo, že generálny pardon by mal platiť od februára 2023 pre odvádzateľov poistného na sociálne poistenie, ak najneskôr do 31. augusta 2023 zaplatia celé dlžné poistné. To malo byť splatné do 31. januára 2023 a týkať sa malo obdobia do 30. júna 2022. V takom prípade štát plánoval odpustiť penále.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa