Trh s kryptomenami zažíva komplikované obdobie. Po kolapse stablecoinu terraUSD a luny prišiel ďalší krach , tentoraz  sa zrútila burza FTX, ktorá bola tretia najväčšia na svete. Jej hodnota sa odhadovala na 32 miliárd dolárov. Tento incident vrhá tiene na celé odvetvie.

Pod krach burzy sa podpísalo viacero zlyhaní. Pád sa začal v reakcii na to, že zakladateľ burzy Sam Bankman-Fried použil desať miliárd dolárov z vkladov klientov na podporu svojej spoločnosti Alameda Research. Tá utrpela straty, keď investovala prostriedky do nesprávnych kryptoprojektov. Pokles kryptomeny FTT následne spôsobil, že spoločnosť FTX nemala dostatok prostriedkov na vyplácanie vkladov. To definitívne spôsobilo paniku a vznikol zničujúci jav, ktorý finančný svet pozná ako „run  na banky“. Je to stav, keď sa príliš veľa klientov v príliš krátkom čase dožaduje vyplatenia svojich vkladov.

Dokumenty doručené americkému súdu v Delaware odhalili, že burza FTX má zhruba milión veriteľov a najväčší z nich si na súde nárokuje sumu 226 miliónov dolárov. Druhý najväčší veriteľ žiada späť 203 miliónov dolárov.

Problém pre každého

Tento incident môže mať významný dopad na celý trh. Ten má za sebou výrazný pokles. V novembri minulého roka sa trh šplhal k celkovej hodnote troch biliónov dolárov, odvtedy súhrnne stratil zhruba tri štvrtiny hodnoty a aktuálne je v kryptoaktívach približne 796 miliárd dolárov. Je to samozrejme zlá správa pre tých investorov, ktorí do tohto vlaku nastúpili neskoro. Ťažký rok virtuálnych mien zároveň opäť vzbudzuje  pochybnosti o tom, či sa tento digitálny majetok dá považovať za štandardnú triedu aktív.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa