Podnikatelia sa musia už teraz pripravovať na zmenu systému práce. Už žiadne papierové faktúry, len elektronické, a to v reálnom čase. A nie kedykoľvek počas roka, dávno po vykonaní práce, ale pravdepodobne do 15 dní. Chystaný projekt e-faktúr z rezortu financií im súčasné nastavenie kompletne „prekope“.

Každú faktúru, ktorú podnikateľ vyhotoví, uvidí totiž  štát. A to ešte predtým, ako ju zašle odberateľovi. Nová skúšobná prevádzka systému e-faktúr mala byť realitou už o tri mesiace, ale zatiaľ sa po nej zľahla zem. Od roku 2023 má už fungovať naostro. V pozadí sa všetko pripravuje...

TREND: PETER KULICH
Neprehliadnite

Maďarský model e-faktúr zostal. Megalomanské plány musí vystriedať realita

Malé firmy či živnostníci si budú musieť vyhľadať vhodný fakturačný či účtovný program, ktorý bude s Finančnou správou v reálnom čase komunikovať za nich. A tiež investovať do externých účtovných služieb, ak to nezvládnu sami.

Na snímke minister financií Igor Matovič (OĽaNO) prichádza na 33. rokovanie vlády SR 29. septembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Veľké prebudenie pri e-faktúrach. Matovič odsleduje každého, ohlásil však obrovské zmeny

Veľké firmy si budú musieť niektoré novinky dať doprogramovať, čo môže byť problém najmä pri dcérach veľkých zahraničných firiem, ktoré majú dlhodobo nastavené jasné pravidlá. Všetci potrebujú fungovať legislatívne predvídavo.

Softvérové firmy stále čakajú

Faktúry sa budú musieť zapísať do systému a zaslať Finančnej správe prakticky hneď, ako sa vystavia. To reálne podľa, garanta ekonomických programov spoločnosti KROS Mareka Polica znamená mať dostupný internet, počítač, prípadne softvér.


pôvodný súbor:IFR_8261.jpg
Neprehliadnite

Reforma nemocníc rýchlou jazdou ako kamikadze. Miliardy eur budú v lufte a chaos možno realitou

Pre firmy tiež bude možnosť nahrávať faktúry cez štátnu aplikáciu. „Z pohľadu výrobcu softvéru je to hlavne o zapracovaní zmien, čo môže byť menej i viac náročné. Záleží od presných špecifikácií. Treba udržiavať aktualizácie a tiež podporu,“ dodáva M. Polic.

E-faktúry sa čoskoro stanú realitou, stoja za nimi exminister financií Eduard Heger i súčasný minister Igor Matovič.
Neprehliadnite

Hľadá sa recept na fungovanie e-faktúr. Pre Matoviča sú priveľkým sústom pre odkrytie podvodov

Ak totiž bude napojenie na e-faktúru prebiehať zo softvéru a v systéme niečo zlyhá, zákazníci budú volať do softvérových firiem kvôli podpore. A problémy sa tak presunú na ich hlavu. Treba myslieť najmä na to, že vystavovať opravný doklad pri akejkoľvek zmene na faktúre nabúra bežné zvyklosti.

Tiež zvýši administratívnu záťaž aj náklady, objasňuje pre TREND spoluzakladateľ portálu SuperFaktúra Branislav Šimo. Keďže zatiaľ nie sú známe technické detaily projektu, fakturačné a účtovné nástroje sa zatiaľ nepripravujú.

Na snímke minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas 22. rokovania vlády SR 14. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Čakáte Matovičovu reformu daní? Je ako Šípková Ruženka, samé rozprávky a žiadna realita

Pokiaľ však už systém bude reálne fungovať, môže byť v praxi prínosom. „Výhodu vidíme v tom, že keď sa raz údaje o faktúrach dostanú na jedno miesto, v jednotnej štruktúre ich bude možné ťahať do účtovníctiev. Dôjde k jednoduchšej výmene dát medzi systémami, eliminujú sa chyby, zrýchli práca účtovníkov. Možno až do plnej automatizácie,“ dodáva M. Polic.

Podpredseda vlády a exminister financií SR Eduard Heger (vľavo) a prezident finančnej správy Jiří Žežulka.  FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Žlté lístky od daniarov o tri mesiace skončia. Systém ich komunikácie sa zásadne zmení

Už teraz je to možné napríklad pri bločkoch v rámci projektu e-Kasa. Sú na jednom mieste a aplikácie dokážu ťahať údaje priamo, bez manuálneho nahadzovania dokladov.

Nie celé faktúry, len vybrané dáta

Ako by mohlo teoreticky vyzerať prepojenie účtovných softvérov na daniarov? Idea technického riešenia je pomerne jasná. Výrobcovia účtovných softvérov budú mať určite zvýšené náklady na samotný vývoj napojenia, jeho prevádzku a údržbu, aj na klientskú podporu. „Je pravdepodobné, že tieto náklady budú prenášané na podnikateľov.

Na snímke vpravo predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a vľavo minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina). FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Prvá pomoc štátu firmám je už asi posledná. V rozpočte je sekera, veľa sa sľubuje, málo plní

Štát hovorí o tom, že pripraví bezplatný nástroj na vystavovanie faktúr. Predpokladáme však, že ten bude pokrývať iba základnú funkcionalitu. Väčšine podnikateľov pravdepodobne nebude postačovať,“ dodáva B. Šimo.

Do systému e-faktúr sa nebudú nahrávať priamo faktúry, ale len vybrané údaje z nich, prípadne z iných dokumentov. Tie majú do systému prichádza v štruktúrovanej forme, nie vizualizovanej. Ich rozsah má byť približný rozsahu, aký zadávajú do kontrolného výkazu platitelia DPH. Či to tak aj naozaj bude, je zatiaľ otázne. Rezort neustále mení nastavenia za pochodu.

peniaze
Neprehliadnite

Vláda pochovala projekt UNITAS. Nižšie dane a odvody už nerieši, chýba vôľa i cesta

V priebehu prípravy softvérové firmy dostávajú viacero vyjadrení zo strany štátu, týkajúcich sa rozsahu zbieraných údajov. Jedna z verzií hovorila aj o tom, že vyžadovať sa budú všetky alebo takmer všetky informácie uvedené na faktúre.

„V takom prípade bude treba zbierať aj osobné údaje a nákupné zvyklosti bežných koncových zákazníkov (nepodnikateľov) pri každom ich nákupe, napríklad v eshope. Považujem to za citlivé údaje, ktoré štát nemá dôvod zbierať,“ dodáva B. Šimo.

Úrady už dokonca zverejnili štúdiu uskutočniteľnosti, ktorá sa ocitla aj v pripomienkovom konaní. Z toho však vyšla zlá odozva. Štúdia mala byť upravená a opäť zverejnená  do konca augusta 2021. To sa nestalo a všetci tak čakajú na ďalšie zadanie. Na neurčito.