16-percentný prepad bitcoinu za jeden deň je aj na bitcoin veľa. Fanúšikova kryptomien vždy veria, že aj tento pokles je iba dočasný. V súčasnosti môže ale dočasnosť trvať pomerne dlho. Bitcoin a kolaps kryptomien je totiž symptómom omnoho väčšieho problému.

Od prvého marca 2009 nebolo nič jednoduchšie, ako zarábať. Stačilo investovať. Každý pokles akcií bol len výbornou príležitosťou na ich lacnejší nákup. Cieľ bol neobmedzený. Je jedno, či ekonomika spomaľovala alebo prišila pandémia. S každým ekonomickým problémom sa len viac otvorili kohútiky likvidity centrálnych bánk. Akcie získali bilióny dôvodov na rast.

Keď už boli skutočne drahé – pomer ich ziskov k cenám bol vysoký, potenciál sa presunul najmä na rastové akcie. Tie nemuseli vykazovať žiadne skvelé finančné výsledky. Stačí, aby bola za nimi vízia či príbeh, ktoré predávali. A tak všetky technologické firmy dramaticky vzrástli. Covid im k tomu dodal skvelú príležitosť.

Obrovské množstvo fiškálnych a monetárnych stimulov sa prejavilo v prakticky neobmedzenej schopnosti kúpiť čokoľvek, čo sa investorom zdalo zaujímavé. Objavili sa alternatívy akcií s názvami ako MEME, SPAC, BTC či NFT, ktoré sa stali ďalším lákadlom nelimitovaných ziskov.

Jeden tvrdý limit však existoval.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa