Zamestnanci gastro segmentu museli počas roka zvládnuť rôzne druhy režimov podľa platných opatrení a nakoniec situácia dospela opäť k plošnému lockdownu. Podnikanie ich majiteľov nezachráni ani donáška a viacerí zamestnanci skôr dostali avízo, že sa bude znova prepúšťať. Na nejaké odmeny môžu zabudnúť. Nie je z čoho.

„Nálada v sektore gastra je na bode mrazu. Rozvoj jedál a výdaj cez okienko takmer nič nekompenzuje. My sme avizovali, že ak dôjde k ďalšiemu lockdownu a pomoc od štátu bude nastavená len tak, ako počas druhej vlny korony, tak dôjde nielen k prepúšťaniu, ale až 52 percent podnikov neprežije,“ analyzuje hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Korény.

Na snímke prezident Aliancie slovenskej gastronómie Viliam Pavlovský počas tlačovej konferencie k aktuálnej katastrofálnej situácii gastro sektora na Slovensku 28. októbra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Gastrosegmentu hrozí prepúšťanie, aliancia volá po zvýšení pandemickej pomoci

Podľa prieskumu spoločnosti Datank pre ČSOB na reprezentatívnej vzorke 400 živnostníkov a firiem ruší koncoročné odmeny v porovnaní s minulým rokom až 39 percent podnikateľov pôsobiacich v oblasti ubytovacích služieb a stravovania. Potvrdzuje to fakt, že ide o jeden z najvýraznejšie zasiahnutých sektorov pandémiou.

„Pred pandémiou koncoročné odmeny boli zvykom, avšak už druhý rok riešime situáciu, aby sme vôbec na mzdy mali,“ hovorí otvorene majiteľ siete a la carte reštaurácií Bencik Culinary Group Pavol Benčík.

Ani sieť zážitkovej gastronómie Mondieu neplánuje vyplácať odmeny. „Táto otázka v čase lockdownu a zatvorených prevádzok s okienkovým predajom je naozaj nereálna,“ hovorí senior marketing executive Michaela Králiková.

Majiteľ siete ponúka svojim zamestnancom ako odmenu pracovné miesta v Dubaji, kde majú prevádzku. „Vycestuje tam niekoľko našich zamestnancov, niektorí za oddychom, niektorí za prácou,“ uzatvára.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa