Na koľko dní dovolenky mám nárok, ak som bola 2.7.2011 prijatá do dočasnej štátnej služby na zastupovanie počas rodičovskej dovolenky. Služobná zmluva mi končí 28.2.2013. Zamestnávateľ tvrdí, že nemám nárok na dovolenku za dva mesiace odpracované v roku 2013, pretože v mesiaci január 2013 som čerpala 1 deň dovolenky prenesenej z minulého roka (2012) a 2 dni som nepracovala pre prekážku v práci, takže nemám odpracovaných 21 dní v mesiaci január. Nemám nárok ani na jeden deň dovolenky za odpracované 2 mesiace v tomto roku?
Na Váš pracovnoprávny vzťah sa aplikuje zákon číslo 400/2009 Z.z. o štátnej službe v znení neskorších predpisov. V zmysle §67 spomínaného zákona, základná výmera dovolenky štátneho zamestnanca je najmenej štyri týždne. Päť týždňov dovolenky prináleží štátnemu zamestnancovi, ktorý do konca kalendárneho roka dovŕši aspoň 15 rokov štátnozamestnaneckého pomeru, služobného pomeru podľa osobitného predpisu alebo pracovného pomeru po 18.roku života.
Vami uvedené informácie neuvádzajú fakty, či spĺňate podmienky na nárok štyroch alebo piatich týždňov dovolenky. Popisujete však, že v mesiaci január ste neodpracovali 3 dni a to, 1 deň z dôvodu čerpania dovolenky a 2 dni z dôvodu prekážky v práci. Taktiež, neuvádzate o akú prekážku v práci ide, čo je podstatná informácia z pohľadu nároku na dovolenku.
Pri výpočte dovolenky za odpracované dni je nevyhnutné určiť presnú sumu pracovných dní. Mesiac január pozostával z 23 pracovných dní, hoci štátny sviatok dňa 1.1.2003 pripadol na utorok. (Opierame sa o dikciu §68 ods.1 pís. f ) zákona číslo 400/2009 Z.z. o štátnej službe, ktorý ustanovuje, že za vykonávanie štátnej služby sa považuje aj čas, keď štátny zamestnanec nevykonáva štátnu službu, pretože je sviatok pripadajúci na jeho inak obvyklý služobný deň. (tu: utorok)
Ako ste uviedli, v mesiaci január 2013 ste neodpracovali 3 dni z dôvodu dovolenky a prekážky v práci. §68 ods.1 písm. a) zákona číslo 400/2009 Z.z. o štátnej službe, definuje, že čerpanie dovolenky sa považuje za čas, ktorý je vykonávaním štátnej služby. Na základe tejto skutočnosti, suma 23 odpracovaných dní za január 2013 sa neznižuje.
Z popísaného skutkového stavu však nie je jasné, o aký druh prekážky v práci, vo vašom prípade išlo, a teda k ostatným dvom dňom sa nevieme vyjadriť, či ich možno alebo nemožno považovať za dni vykonávania štátnej služby.
Zastávame však názor, ak by aj išlo o prípad, že by sa Vám dva dni, ktoré ste nepracovali pre prekážky v práci nezapočítali do odpracovaných dní, konečná suma odpracovaných dní by bola 21 dní v mesiaci január (23 pracovných dní za mesiac január mínus 2 neodpracované dni pre prekážku v práci) a 20 pracovných dní v mesiaci február.
Máme za to, že ste splnili zákonom uložených povinne odpracovaných 21 dní avšak spoločne za mesiace január a február len raz. Prináleží Vám teda dovolenka za odpracované dni. Počet dní dovolenky vypočítame nasledovne: 1/12 dovolenky za kalendárny rok za každých odpracovaných 21dní vynásobíme počtom odpracovaných mesiacov.
Ako sme už uvideli, nedisponujeme informáciou, či máte nárok na 4 alebo 5 týždňov dovolenky a teda uvádzame výpočet pre obe eventuality. Pri rovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase je v prípade 4-týždňovej základnej dovolenky nárok na 20 dní dovolenky a pri 5 týždňoch prináleží 25 dní.
Teda v prípade 4 týždňov dovolenky je to 20/12 x 1 = 1,666 a v prípade 5 týždňov dovolenky 25/12 x 1 = 2,083.
Vo všeobecnosti je právo zamestnanca na dovolenku v slovenskom právnom systéme upravené zákonníkom práce, predpis č. 311/2001 Z.z. v platnom znení, pričom má viaceré formy. Zamestnancovi teda vzniká nárok na dovolenku:
- za kalendárny rok alebo jej pomernú časť
- za odpracované dni
- dodatkovú dovolenku
Nárok na dovolenku za kalendárny rok v znení § 101 ZP vzniká len prípade, že zamestnanec v danom kalendárnom roku odpracoval u zamestnávateľa aspoň 60 dní.
Ak ale pracovný pomer netrval nepretržite 60 dní, v znení § 102 ZP, patrí zamestnancovi nárok na pomernú časť dovolenky, ktorá tvorí 1/12 dovolenky za kalendárny rok, za každý celý kalendárny mesiac nepretržitého trvania toho istého pracovného pomeru.
§ 105 ZP zároveň definuje nárok na dovolenku za odpracované dni a to nasledovne, „zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.“
Záverom teda konštatujeme, že Vám zo zákona vzniká nárok na dovolenku za odpracované dni za mesiac január a február spoločne vo výmere 1,5 - 2 dní, v závislosti od základného dovolenkového nároku.
Ak ale pôjde o prekážky v práci, ktoré by sa mali započítať do odpracovaného času, bude Váš nárok dvojnásobný.
Autorka pôsobí ako advokátska koncipientka v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autorka odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - Photodisc



