Namiesto utopených nákladov by sme sa mali z hľadiska ekonomického pragmatizmu pozerať len na budúce výdavky. V bežnom živote nájdeme veľa príkladov. A netýkajú sa len peňazí, ale aj stráveného času. 

Nová lampa

Za 50 eur ste si kúpili novú lampu na tri úsporné žiarivky s netypickým závitom, ktorých cena je 5 eur za kus. Po polroku si všimnete, že pre časté zapínanie a vypínanie žiarivky rýchlo vyhoria, takže ste už museli kúpiť 6 nových, čo v priemere znamená každý mesiac jednu. Keďže lampa má netypický závit, na trhu ste nenašli alternatívneho výrobcu s kvalitnejšími žiarivkami.

Máte dve možnosti: Ak vám bude ľúto lampu vyhodiť - veď vás stála peniaze - neostane vám iné, ako každý mesiac kupovať novú žiarivku. Cena za lampu predstavuje v tomto prípade utopené náklady. Ak na ne prestaneme hľadieť a zamyslíme sa nad budúcimi výdavkami, vyjde nám, že každý rok zaplatíme za nové žiarivky 60 eur.

Pravda, ak si nevyberieme druhú možnosť - kúpime si novú lampu, tiež za 50 eur, ale so štandardným závitom, do ktorej si namiesto nekvalitných žiariviek kúpime ešte úspornejšie LEDky. Im časté zapínanie neskracuje životnosť a vydržia aspoň dva roky (30-tisíc zapnutí), ich cena je 10 eur za kus.

Pri prvej možnosti nás za dva roky čakajú výdavky 120 eur (24 nových žiariviek), pri druhej len 80 eur (50+30). Zohľadňovať cenu starej lampy nie je dôvod, sú to totiž utopené náklady.

Záloha za auto

Vyhliadli ste si  nové  auto za 15-tisíc eur a zaplatili zaň zálohu 2-tisíc eur. Konkurenčný predajca však nečakane znížil ceny a auto v podobnej výbave ponúka za 12 500 eur. Prvá možnosť je novú ponuku ignorovať, pretože sme už zaplatili zálohu. Ak však zálohu vypustíme z hlavy, je to totiž utopený náklad, zistíme, že pôvodnému predajcovi musíme ešte doplatiť 13 tisíc eur, kým novému len 12 500 eur.

Zdedený dom

Mladý pár zdedil zachovalý dom po starých rodičoch v ekonomicky slabšom regióne s obmedzenou ponukou práce. Spoločne zarábajú 650 eur pričom ich náklady na bývanie sú 150 eur. Dostali však ponuku presťahovať sa za prácou, keď by ich spoločný príjem narástol na 1 750 eur, no za trojizbový byt, ktorý by si kúpili na hypotéku, by platili 650 eur a za energie ďalších 150 eur. Aj by sa presťahovali, ale zdedený dom sa im nedarí predať ani prenajať. Oplatí sa im vysťahovať za prácou aj za týchto okolností?

Matematicky áno. Ich príjem bude aj po odrátaní nákladov na hypotéku vyšší, ako keby ostali bývať v rodnej dedine a to aj za predpokladu, že dom nechajú schátrať. Energie a peniaze ich starých rodičov, ktoré investovali do výstavby domu, predstavujú utopené náklady a nemajú v rozhodnutí čo hľadať.

Vzdelanie

Utopené náklady nemusia byť len fyzické peniaze, ale aj stratený čas. Zaujímavým príkladom je štúdium. Mladý človek študoval päť rokov na vysokej škole a teraz ho čaká práca v odbore s nástupným platom 750 eur a perspektívou jeho zvyšovania o infláciu.

Zároveň však dostal ponuku pracovať vo sfére obchodu, kde si zarobí na začiatku minimálne 900 eur. Túto prácu odmietne, pretože na jej výkon stačí stredná odborná škola a on predsa strávil päť rokov na výške. Neuvedomil si pritom, že čas strávený na vysokej škole je tiež formou utopených nákladov. Pokiaľ chce viac zarábať, musí sa zmieriť s tým, že študoval "zbytočne".

Stará pračka

Ak sa pokazí stará práčka v energetickej triede C a jej oprava stojí 200 eur, môžeme zaplatiť opravu, alebo kúpiť novú práčku v triede A za 400 eur, prípadne v triede C za 200 eur. Utopeným nákladom je v tomto prípade existujúca pokazená pračka.

Veta, načo si mám kúpiť novú práčku, keď už jednu mám, je z ekonomického hľadiska nesprávna. Bez ohľadu na to, ktorú práčku si kúpime, vymeníme starú s potenciálnym rizikom ďalšej poruchy a nákladov na jej opravu za novú práčku s dvojročnou zárukou. Samozrejme, o tom, ktorú práčku si nakoniec vyberieme, by sme sa mali rozhodnúť na základe toho, ako často perieme.

Všetky príklady sú zjednodušené a ceny umelo upravené pre ľahšiu ilustráciu.

Nabudúce sa vyberieme na cestu do finančníkovej duše.  

Prečítajte si všetky vydania seriálu a objednajte si RSS odber tu.