Ďalšie záchvaty paniky pri výpredajoch na technologických akciách. Čínska čierna covidová labuť možno ešte neodletela. A predovšetkým žiadne centrálne banky, ktoré by prišli na pomoc, ak by sa niečo pokazilo. Ak sa chcú svetové akcie vyhnúť druhému roku v červených číslach, musia prekonať všetky tieto a ďalšie prekážky, ktoré by im bránili v tom, aby sa dostali z rekordnej straty 18 biliónov dolárov, o ktoré ich trh okradol minulý rok.

Dow Plunges Despite Fed Buyout Plan for Debt
Neprehliadnite

Investori strácajú nádej. Celý rok masívne kupovali akcie. Veľké fondy robili opak a držia cash

Zopár rokov boli väčšinové názory na smerovanie akciového trhu pomerne jednoduchou záležitosťou. Najspoľahlivejším prístupom bolo predpokladať, že nasledujúci rok bude podobný tomu predchádzajúcemu. Mnohí šéfovia firiem a finanční manažéri vďačili za svoju skvelú povesť tomuto jednoduchému pravidlu. Ale tie časy sú už preč. Za posledné tri roky otriasol svetom rad neočakávaných udalostí, ktoré majiteľov firiem, politikov a finančníkov prinútili s obavami pasívne sledovať, čo bude nasledovať.

Premýšľať o možných scenároch

Každý, kto sa snaží premýšľať o tom, čo prinesie rok 2023, sa stretáva s obrovským množstvom možností. Niektoré scenáre sú konkrétne: Čo sa stane, ak čínsky prezident Si Ťin-pching nariadi inváziu na Taiwan? Čo ak Putin použije na Ukrajine taktické jadrové zbrane? Čo ak kybernetický útok ochromí kritickú infraštruktúru v USA? Cieľom však nie je presne predpovedať čierne labute, ale ponúknuť spôsob, ako uvažovať o niektorých rozhodnutiach, ktoré sa môžu objaviť v nasledujúcich dvanástich mesiacoch.

Prvou výzvou je zúžiť okruh tém. Geopolitické otázky prinášajú veľa scenárov vrátane vplyvu napätia medzi Spojenými štátmi a Čínou nielen na dodávateľské reťazce iPhonov a polovodičov, ale aj na suroviny, napríklad na výrobu batérií pre elektromobily. Zintenzívňujúca sa rivalita veľmocí však môže priniesť aj nových víťazov, akým je trebárs vietnamský vyzývateľ Tesly, ktorý môže zamiešať karty v elektromobilite, spoločnosť Vinfast.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa