Získať do štátnej kasy viac peňazí, odhaliť daňové úniky a odmeniť ľudí za to, že sa tom podieľali. Takáto myšlienka skrsla v hnutí OĽANO, ktorého poslanci bez analýz a kvantifikovaní dôsledkov na prax pretlačili na rokovanie parlamentu túto novinku. Národná rada má novelu zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice už o pár dní schváliť v druhom čítaní. Či sa tak stane, je otázne.

U verejnosti novela nezabodovala, firmy nahnevala a od odborníkov zožala hlasnú kritiku. Líder hnutia a súčasne i minister financií Igor Matovič chce z každého Slováka urobiť takpovediac daňového kontrolóra. Bez štátneho platu, ale s odmenou za nahlásenie pokladničného dokladu z pokladnice e-kasa za uhradený tovar alebo službu.

TREND: PETER KULICH
Neprehliadnite

Zabrániť úniku daní nápadom za milión eur je nezmysel. Štát má riešenia priamo pod „nosom“

Po zadaní bločku do mobilnej aplikácie Finančnej správy bude môcť vraj každý získať naspäť časť zaplatenej sumy. Z postupu ministerstva nie je zrejmý úmysel o odbornú diskusiu, medzirezortné pripomienkové konanie k tomuto návrhu bolo stanovené v rozsahu len 10 dní, aj to až po prvom čítaní v parlamente.  

„Pri takýchto návrhoch by malo prebehnúť medzirezortné pripomienkové konanie ešte predtým, ako bude predpis predložený do parlamentu. Napriek dobrému úmyslu má odborná verejnosť veľmi krátky čas na poskytnutie odborných stanovísk, ktoré pri tomto návrhu jednoznačne chýbajú,“ objasňuje pre TREND členka prezídia Slovenskej komory daňových poradcov Mária Sameková.

Len 15 dní na spustenie novinky

Osobne si M. Sameková myslí, že náklady štátu na aplikáciu (zhruba 458-tisíc eur), prevádzku aplikácie (298-tisíc eur ročne) a sumy, ktoré sa budú vracať kupujúcim, budú presahovať samotné zvýšenie výberu daní po zavedení tohto „motivačného“ nástroja. Ľuďom sa má totiž vracať zhruba 20 percent z hodnoty bločku.

Návrh zákona totiž okrem nákladov na aplikáciu a ročných nákladov na jej prevádzkovanie neobsahuje žiadne presné vyčíslenie nákladov, či už na zamestnancov, ktorí budú procesy zabezpečovať či na vrátený príspevok, chýba aj suma daňových únikov v dôsledku nevydávania bločkov.

Keďže účinnosť novely má byť už od 15. novembra. Na mieste je tak otázka, ako chce rezort financií za pár dní realizovať verejné obstarávanie, vytvoriť aplikáciu a uviesť ju do prevádzky v takom krátkom čase. „Z materiálov predložených do parlamentu nie je možné presne vyhodnotiť ani prínos pre štátny rozpočet, ani prínos pre občanov. Nie je zrejmé, či predkladatelia návrhu pri príprave zákona použili dáta už v minulosti realizovaných bločkových lotérií a či vyhodnotili ich prínos,“ dodáva M. Sameková pre TREND.

Daňoví poradcovia zároveň upozorňujú aj na prekážky v procesných úkonoch, ktoré môžu vzniknúť v praxi. „Finančné riaditeľstvo bude mať lehotu 10-dňovú lehotu na rozhodnutie o poskytnutí alebo neposkytnutí príspevku. Súčasne ak sa pri kontrole zistí, že občan príspevok získal neoprávnene, nebude mať žiadny riadny opravný prostriedok. Bude môcť podať len námietku, pričom predmetom námietky môže byť len výška príspevku, nie jeho dôvodnosť,“ upozornila M. Sameková..

Slováci majú odhaliť daňové úniky

Prichádzame s adresným opatrením, ktoré pomôže bežným zákazníkom, prevádzkovateľom, aj Finančnej správe, uviedol 23. októbra pre RTVS v relácii O 5 minút 12 minister financií. „Finančná správa vie, kde sa najviac podvádza a kde sa najviac nepriznávajú tržby. V reštauračnom sektore sa podvádza najviac,“ dodal.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa