Peter Lynch si vydobyl miesto medzi investorskými legendami, keď počas 13 rokov dokázal znásobiť kapitál fondu Fidelity Magellan z 20 miliónov na 14 miliárd amerických dolárov.

Tento fenomenálny úspech P. Lynchovi pomohol k tomu, že už v 46 rokoch odišiel do dôchodku. O úspešnom investovaní tiež napísal niekoľko kníh. Medzi najznámejšie diela sa radí „One Up on Wall Street“ a „Beating the Street“.

Jedným z predpokladov jeho úspechu bolo, že počas práce sa stretával s mnohými úspešnými obchodníkmi a investormi.

P. Lynch prvé obchodné úspechy zaznamenal už v druhom ročníku na Boston College, keď nakúpil sto akcií spoločnosti Flying Tiger Airlines za osem dolárov, aby cena následne vzrástla až na 80 dolárov. Mladý zanietený investor použil zisk na zaplatenie štúdií.

Investičný kúzelník

Po dokončení školy sa zamestnal vo Fidelity Investments. Od roku 1977 sa ujal vedenia Fidelity Magellan fondu, kde dosiahol svetoznáme investičné úspechy.

Ak by sme do fondu P. Lyncha v roku 1977 vložili desaťtisíc dolárov, v roku 1990 by investícia už predstavovala 280-tisíc. Priemerný medziročný nárast zodpovedal 29,2 percenta, zatiaľ čo index S&P 500 zaznamenal priemerný ročný nárast 15,8 percenta. Úspešnosť investičnej stratégie P. Lyncha je teda viac než zrejmá.

P. Lynch zastáva podobný názor ako Warren Buffett alebo Benjamin Graham, teda že trh nie je krátkodobo racionálny.

Každý môže zarobiť peniaze investíciami do akcií, ale najskôr je nutné urobiť domácu úlohu vo forme dôkladnej prípravy a analýzy
P. Lynch

Cena sa môže krátkodobo pohybovať nad aj pod skutočnou hodnotou spoločnosti, hoci by existoval vysvetliteľný dôvod. Sústredí sa preto na dlhodobejšie investície a náhle a rýchle cenové výkyvy ignoruje.

Len žiadna panika

P. Lynch kladie dôraz na disciplinovanosť a dôsledné vykonávanie investičnej stratégie. Keď akcie spoločnosti spĺňajú sledované parametre, je dôležité nepanikáriť a prečkať prípadné nepriaznivé obdobie, keď sa cena krátkodobo pohybuje do strany alebo dokonca klesá.

„Ak investujete do akcií a do dvoch rokov očakávate tučný zisk, je to ako keby ste vsádzali na čiernu alebo červenú farbu v kasíne. Nemožno odhadnúť, čo trh urobí za jeden alebo dva roky. Skutočným kľúčom k zarábaniu peňazí na akciových trhoch je nevyľakať sa z nich,“ tvrdí P. Lynch.

Aké spoločnosti si P. Lynch do portfólia Fidelity Magellan rád vyberal? Treba povedať, že ako zodpovedný investor sa samozrejme zaujímal o mnoho kritérií, ktoré spoločnosť musí spĺňať. Naviac je nutné firmy aktívne vyhľadávať a dlhodobo sledovať. Spoločnosť, do ktorej bol ochotný P. Lynch zainvestovať, musela mať určité vlastnosti, aby si vôbec zaslúžila pozornosť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa