Akcie sú podľa analytikov naozaj v posledných mesiacoch celkom drahé. Napriek tomu by mali stále tvoriť zásadnú zložku portfólia. Prípadné poklesy na trhu by mal investor využívať na doinvestovanie. K akciám nie je v súčasnosti na trhu veľa vhodných a výnosných alternatív, ktoré by boli menej rizikové, radia piati odborníci na investovanie oslovení TRENDom.

Na trhu sa hovorí, že akcie sú teraz drahé. Oplatí sa do nich investovať aj v roku 2022?

Roman Scherhaufer, predseda predstavenstva investičnej spoločnosti EIC

Akcie nie sú ani drahé, ani lacné. Trhová cena je ich férove ocenenie. Drahé môžu byť pre hodnotového investora, lacné pre rastového. Pre porovnanie si nestačí zobrať iba P/E (price to earning ratio, pomer ceny akcie k príjmom firmy pozn.TREND), treba tento vynos porovnať s výnosmi 10-ročných vládnych dlhopisov a porovnať si rizikovú prirážku. Tá sa drží dlhodobejšie  asi  na dvoch percentách.

Je pravda, že pred 20 rokmi bývali prémie vyššie. Je to však dôkaz toho, že technologické giganty s najväčšou váhou v S&P 500 indexe sú považované za menej rizikové, pretože majú globálny predaj svojich produktov a zároveň žijeme technologický vek.

burza
Neprehliadnite

Top vo financiách: Tesla sa vypredáva, jej rival Rivian sa naopak nakupuje

Petr Zajíc, portfólio manažér spoločnosti Amundi

Trhy sú nadpriemerne ocenené a má to niekoľko dôvodov. Na trhu je nadbytok hotovosti čo môže nafukovať bublinu. Ostatné aktíva majú negatívne reálne výnosy, čo je zasa fundamentálny dôvod pre nadpriemerné ocenenie akcií. Navyše, sa očakáva aj v budúcom roku nadpriemerný rast ziskovosti, najmä v Európe. Napokon sú akcie lacnejšie ako pred rokom. A či budú drahé i v roku 2022?

Vzhľadom na pokračujúcú uvoľnenú politiku centrálnych bánk a výnosov z iných aktív sa domnievam, že áno. Ale zároveň si myslím, že sa počas roka sa objavia periódy, keď budú akcie s výraznou zľavou oproti súčasným úrovniam.

Radoslav Kasík, investičný šéf Finaxu

Akcie možno označiť za drahé z pohľadu histórie. No pri zohľadnení úrokových sadzieb, potenciálnych rizík, výnosov alternatívnych investícií a rastu ziskovosti firiem to nemusí byť úplne pravda.

Investori, ktorí hľadajú zhodnotenie, hlavne pri súčasnej inflácii, sú ochotní zaplatiť za euro zisku aj jeho 30-násobok. Pri tomto ocenení by trvalo 30 rokov, kým im firma, do ktorej akcií investovali, vrátila cez vytvorený zisk vloženú investíciu. Pokiaľ však daná firma dokáže dlhodobo generovať 20 až 30 percentný rast ziskovosti, matematika je zrazu iná.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa