Všetci platitelia dane z pridanej hodnoty, tí veľkí so stovkou faktúr denne aj tí malí, budú od nového roka poctivo overovať bankové účty, na ktoré majú zasielať úhrady svojim obchodným partnerom. V tom čase je naplánovaný aj rozbeh projektu e-faktúra.

matovic
Neprehliadnite

Milióny eur sem, milióny tam. Samozvaný Mikuláš otvára nové kolo očkovacej hry, verí mu málokto

Ďalšou novinkou je, že štatutárov podvodných firiem budú môcť daniari vylúčiť z biznisu na tri roky. Ako pre TREND prezrádza v rozhovore súčasný prezident Finančnej správy Jiří Žežulka, skončí sa takzvaná daňová lotéria pre nepoctivcov a trh sa prečistí.

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.

Finančná správa (FS) začína zhruba o mesiac komunikovať s daňovníkmi cez portál verejnej správy slovensko.sk. Prečo ste zvolili takúto formu? Nebolo to možné urobiť cez váš portál?

Forma, ktorú sme zvolili, vychádza z nastavenej  legislatívy, konkrétne zákona o e-Governmente. My sme viazaní povinnosťou komunikovať práve takýmto spôsobom. Ja, samozrejme, vnímam isté pripomienky verejnosti i podnikateľov týkajúce sa problémov s prihlasovaním sa na portál verejnej správy, ale, bohužiaľ, toto už nie je v našej kompetencii vyriešiť. My robíme všetko pre to, aby z našej strany fungovalo všetko tak, ako má.

Na snímke zľava minister zdravotníctva SR Vladimír Lengvarský (nominant OĽaNO) a hlavný hygienik SR Ján Mikas. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Z povinného očkovania by sa niektorí vykúpili za cenu obmedzení. V hre zostáva aj odškodnenie

Budú ho musieť využívať úplne všetci, aj malí podnikatelia či daňovníci napríklad s príležitostnými príjmami alebo dohodári?

Okruh osôb, s ktorými je povinná FS komunikovať cez portál verejnej správy slovensko.sk určuje zákon o e-Governmente. Tieto osoby už mali mať podľa tohto zákona otvorené schránky na tomto portáli. Spustením obojsmernej komunikácie chceme uľahčiť život daňovníkom.

Na snímke ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas príchodu na 44. rokovanie vlády SR 1. decembra 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavel Neubauer
Neprehliadnite

Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí

Nadväzuje na už existujúcu obojsmernú elektronickú komunikáciu medzi colnými úradmi a ich klientmi v oblasti správy spotrebných daní. Nie je to o tom, že my zavádzame nejakú novú povinnosť. Práve naopak, finančná správa „spláca“ svojim klientom dlh z minulosti.

Richard Sulík, Vladimír Lengvarský
Neprehliadnite

Reštartujte biznis, už opravili chybu v systéme. Testy a kontrola ľudí narazili na realitu

Čo to teda reálne bude znamenať pre daňovníkov v praxi?

Všetci, ktorí s nami doteraz komunikovali elektronicky, budú musieť zachovať túto formu. Teda právnické osoby či fyzické osoby a ich zástupcovia, rovnako aj platitelia dane z pridanej hodnoty. Nemyslím si, že tam budú spadať aj ľudia s príležitostnými príjmami.

Okruh povinných osôb, ktoré sú s nami povinné komunikovať, sa nerozširuje. Túto povinnosť majú zo zákona všetky právnické osoby zapísané v obchodnom registri (od januára 2018), ale aj všetky fyzické osoby – podnikatelia, ktorí sú registrovaní pre daň z príjmov (od 1. júla 2018).

Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.
Zdroj: EMIL VAŠKO
Prezident finančnej správy SR Jiří Žežulka.

Platitelia DPH musia registrovať účty do 30. novembra na vašom portáli a následne overovať pri každej platbe na účet dodávateľa. Veľké firmy hovoria, že je to nereálne, softvérové firmy o tom nevedia. V akom je to aktuálne štádiu?

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa