Hodnotovým akciám sa už niekoľko mesiacov darí lepšie ako rastovým. Bankový analytik Herald van der Linde z HSBC si však myslí, že je čas zvážiť postupný prechod aj k rizikovejším rastovým akciám. Dôvodom je, že trhy sa začínajú pohrávať s myšlienkou poklesu inflácie. Podľa analytikov z Bank of America bude postupne klesať a zastaví sa na úrovni troch percent, kde sa podľa ekonómov banky inflácia na nejaký čas ustáli.

Rastové, zväčša technologické akciový tituly, si prešli od začiatku roka peklom a mnohé stratili až tri štvrtiny svojej hodnoty. Pre bežného investora to však znamená aj to, že pri súčasných poklesoch môže nakúpiť tie isté kvalitné spoločnosti so solídnou zľavou. To, že viaceré rastové technologické spoločnosti klesli na burze aj o 80 percent ešte neznamená, že sú lacné.

Tie firmy, ktoré majú udržateľný biznismodel a budú schopné predvídateľne rásť tržbami aj naďalej, sú v súčasnej situácii už podcenené trhom. Vyvrcholenie inflácie a jej následné znižovanie by mohlo mať pozitívny vplyv na rastový sektor, keďže tomu dvojciferná inflácia ani následne vyššie úrokové sadzby neprospievajú.

Najhoršie obdobie za 50 rokov

Index S&P 500 je na ceste vykázať najhlbší percentuálny pokles za prvý polrok od roku 1970. Všetky tri hlavné americké akciové indexy prvýkrát od roku 2015 zaznamenajú straty dva po sebe idúce štvrťroky, a smerujú k tomu, aby si zapísali stratu aj za celý jún. Pre technologický index Nasdaq to znamená tri mesiace poklesu v rade, čo je najdlhšia séria strát za posledných sedem rokov.

V danej situácii by neprekvapilo, keby sa namiesto zvyšovania sadzieb na konci tohto roka začalo hovoriť o ich znižovaní. To by znamenalo výraznú zmenu dynamiky trhov, ktorá by podporila spomínaný rast.

Van der Linde dodal, že by investorom odporúčal obzerať sa po hodnotových akciách, ale časť portfólia aby alokovali aj do rizikovejších akcií. Končiaci polrok čoraz viac vyvoláva špekulácie, prečo by sa trh mohol otočiť.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa