Ako písal TREND v článku na začiatku októbra, investori vtedy dúfali, že koncoročnou rely sa vylížu z hlbokých strát z predošlých mesiacov. Splnilo sa im to. Víťazmi sú najmä tí, ktorí investujú pravidelne. Za posledné dva mesiace sa benchmarkový index S&P 500 pozviechal o 14 percent, akcie technologických firiem spevnili v priemere o 10 percent. Kapitálový trh však stále svieti načerveno a opatrnosť a triezvosť je namieste.

Svetové akcie (index MSCI All Country World) v tomto roku stratili približne 17 percent a podľa analytikov Goldman Sachs bude pokles pokračovať aj v roku 2023. Investičná banka však zároveň hovorí, že v budúcom roku, ako tomu bolo aj v tomto, čakajú svetové akcie svetlejšie momenty (krátkodobé rely).

Index Dow Jones pozostáva z akcií 30 amerických spoločností, ktoré patria medzi najväčšie a najobchodovanejšie (tzv. blue-chip spoločnosti). Napriek všetkým negatívnym dopadom na trhy a ekonomiku (vojna na Ukrajine, inflácia, rast úrokových sadzieb, vysoké energie, spomalenie ziskovosti firiem) skončil tento index od začiatku roka v zápore len 4,8 percenta. Index S&P 500, ktorý vyjadruje výkonnosť 500 najväčších amerických firiem, sa ocitá necelých 15 percent v mínuse, a index technologických firiem Nasdaq sa prepadáva kontinuálne celý rok a aktuálne sa nachádza medziročne o 26 percent nižšie.

Divoká jazda

Mike Wilson z Morgan Stanley predpovedá, že začiatkom roka 2023 zasiahne akcie dvojciferný percentuálny pokles. Investori môžu byť podľa Wilsona koncom tohto roka na prahu hlbokého poklesu, ktorým sa začne ďalší turbulentný rok, a opäť potrápi akciových býkov.

gamestop
Neprehliadnite

M. Burry varuje pred odtrhnutím akciovej lavíny. Stovky firiem nemajú na trhu miesto

M. Wilson predikuje na budúci rok cieľ pre index S&P 500 na úrovni 3 900 bodov a varuje, že korporácie v Amerike sa pripravujú na spustenie revízie ziskov smerom nadol, ktorá bude na akcie pôsobiť ako pumpa.

„Bude to jazda. Myslím tým, že nikoho nezaujíma, čo sa stane o 12 mesiacov. Investori sa musia zaoberať nasledujúcimi tromi až šiestimi mesiacmi," povedal stratég Morgan Stanley pre CNBC. „Práve v tomto krátkom čase môže prísť k ďalším prepadom. Takže hoci 3 900 bodov znie ako naozaj nudných 12 mesiacov (podobná hodnota indexu ako dnes), nie... bude to divoká jazda."

M. Wilson, ktorý je investičným riaditeľom banky tvrdí, že akciový trh by mohol

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa