Ku koncu tohto roka budú ceny potravín medziročne vyššie o zhruba tridsať percent. Vyplýva to z odhadov analytického tímu Slovenskej sporiteľne (SLSP). Práve so záverom roka sa na Slovensku kupuje viac potravín vzhľadom na to, že prichádzajú Vianoce aj oslavy príchodu Nového roka.

Drahší štedrý večer

Najviac si priplatíme za rôzne jedlé oleje, tie budú drahšie o päťdesiatšesť percent. Ryby budú v decembri medziročne drahšie o osemnásť percent, ostatné mäso dokonca o tridsaťštyri percent. Relatívne pomalšie rastú ceny nealkoholických nápojov, tie by mali byť v decembri medziročne drahšie o šestnásť percent. Rast všetkých ostatných kategórií potravín sa pohybuje na úrovni od dvadsať do tridsať percent.

„Čelíme bezprecedentným časom, inflácia zasahuje do fungovania domácností a má aj vplyv na ich reálnu spotrebu,“ vysvetľuje Matej Horňák, analytik SLSP. Až sedemdesiat percent Slovákov sa preto chystá tento rok na Vianociach šetriť. Najviac na darčekoch, až 34 percent ľudí, po 14 percent Slovákov plánuje menej míňať aj na jedlo či na dovolenky. Vyplýva to z prieskumu, ktorý pre Slovenskú sporiteľňu pripravila agentúra Kantar na vzorke šesťsto respondentov.

Slováci pocítia počas Vianoc výrazný nárast cien potravín, do akej miery však utrpí ich rodinný rozpočet, bude závisieť aj od toho, ako veľmi budú potravinami plytvať. Slováci totiž s tým majú pomerne vážny problém.

Dlhodobo míňajú na potraviny relatívne veľa. „Bežná slovenská domácnosť minie mesačne na nákup potravín takmer dvadsať percent zo svojich výdavkov. Slovensko za európskym priemerom zaostáva, nakoľko priemerné náklady na potraviny a nealkoholické nápoje európskych domácností tvoria necelých pätnásť percent z celkových nákladov. Ceny potravín a nealkoholických nápojov sú na Slovensku siedme najnižšie v  EÚ. K priemerným cenám potravín v únii sa však postupne približujeme,“ hovorí Eva Sadovská, analytička Wood & Company. Ceny potravín sú na Slovensku zhruba o päť percent lacnejšie v porovnaní s priemerom EÚ. Relatívne lacnejšie položky tak na Slovensku tvoria relatívne väčšiu časť spotreby.

Vyhadzujeme potraviny aj peniaze

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa