Investori sú pripravení na akúkoľvek dobrú správu, ktorá im pomôže zabudnúť na brutálny štvrťrok pre akcie. Odolnosť veľkých firiem a výsledková sezóna v poslednom kvartáli by im to mohli umožniť. Akcie naprieč celým svetom za tento rok stratili na hodnote 24 biliónov dolárov. Investorom, ktorí stavili na americké indexy, zmizlo spred očí v septembri 3,3 miliardy dolárov a teraz úpenlivo hľadajú niekoho, kto by vedel zamávať kúzelníckou paličkou a vrátiť svet investovania do zabehnutých koľají tak, ako vyzeral v poslednej dekáde.

Svetový index MSCI All-Country World práve ukončil tretí štvrťrok poklesu v rade, čo sa stalo prvýkrát od globálnej finančnej krízy v roku 2008.

Hodnota indexu, v ktorom zastúpené akcie naprieč všetkými kontinentmi, poklesla za ostatné tri mesiace o sedem percent. A to práve v čase, keď investori zápasili s pretrvávajúcou vysokou infláciou, prudko rastúcim dolárom a prudkým zvyšovaním úrokových sadzieb na celom svete, ktoré hrozí udusením hospodárskeho rastu. Okrem toho analytici znížili odhady zisku, a spravili tak aj viaceré americké a európske spoločnosti vrátane automobilového gigantu Ford Motor či technologického lídra Apple.

Ak vezmeme do úvahy jednoduchý prehľad predchádzajúcich medvedích trhov, priemerný výpredaj dosiahol 39 percent a trval 20 mesiacov. V situácii, v ktorej sa nachádzame dnes, by to znamenalo, že akciový trh čaká ešte 19-percentný pokles. Štatistika ukazuje aj to, ako minulé sprísnenia centrálnych bánk korelovali s pohybmi akcií. Hoci nie všetky cykly zvyšovania sadzieb Fedu znamenali pre akcie záhubu, tie, ktoré tak urobili, zvyčajne nedokázali nájsť dno, kým centrálna banka nezmenila svoj kurz - čo je perspektíva, ktorú v čase, kým celý svet bojuje s infláciou, nikto na Wall Street nemôže brať vážne.

Prognózy stabilného rastu zisku v minulosti poskytovali v čase napätia tlmiaci účinok a dokázali čeliť trhovej panike. Tentoraz to môže byť inak. Odhady analytikov síce naďalej poukazujú na rast zisku v indexe S&P 500 v budúcom roku, skeptici však tvrdia, že týmto číslam nemožno veriť. Viacero spoločností totiž varuje pred stále slabším spotrebiteľským dopytom.

Východiskom pre akciový trh môže byť nižšie nastavenie latky budúcich očakávaní firiem, ktorú musia prekonať. Následne tým môžu podporiť veľmi potrebné oživenie akcií, ktoré sú v súčasnosti na úrovniach naposledy zaznamenaných pred takmer dvoma rokmi.

Istota rastu do konca roka

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa