Nie je tomu tak dávno, keď investičnému svetu dominovala téma krajín BRIC. Brazília, Rusko, India a Čína mali priniesť do svetovej ekonomiky novú dynamiku. Rýchlo sa rozvíjajúce a industrializujúce krajiny predstavovali v mysliach mnohých investorov omnoho vyšší potenciál ako spomaľujúce sa rozvinuté krajiny.

Avšak prešlo niekoľko rokov a ukázalo sa, ako zraniteľné rozvíjajúce sa štáty sú. Ich ekonomický rast bol o čosi vyšší, no ich finančná sila stále na míle zaostáva na krajinami rozvinutými. Naopak, preukázala sa ich enormná závislosť na globálnom prostredí a najmä západnom kapitáli.

Nič nie je toho silnejším príkladom ako Rusko, ktoré bolo v priebehu dní po invázii na Ukrajinu odpílené od finančných trhov aj globálnej ekonomiky. A to sa krajina osem rokov na toto odstrihnutie pripravovala. Následky budú pre ňu katastrofálne.
Rusko je však ekonomický trpaslík s neporovnateľne menšou ekonomikou ako druhá najväčšia ekonomika sveta, Čína. Aj jej príbeh za posledné tri roky poukazuje na podobnú zraniteľnosť a závislosť na zahraničí. Ak chce Čína rásť a konkurovať americkej ekonomike, potrebuje americký kapitál aj jej know-how. Bez neho sú šance na napĺňanie rastových plánov nerealistické.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa